'
Skomentuj
Colditz Cock

Colditz Cock

Rok:

Colditz Cock to szybowiec zbudowany przez brytyjskich jeńców wojennych do ucieczki z Oflagu IV-C (Zamek Colditz) w Niemczech. Po egzekucji 50 więźniów, którzy wzięli udział w „wielkiej ucieczce” ze Stalagu Luft III porucznik Tony Rolt wpadł na pomysł budowy szybowca. Na czele zespołu stanęli Bill Goldfinch i Jack Best. Za pomoc służyła im, znaleziona w bibliotece oflagu, dwutomowa praca Aircraft Design wyjaśniająca niezbędną fizykę i inżynierię oraz zawierająca szczegółowy schemat sekcji skrzydła.

Jeńcy biorący udział w projekcie zbudowali fałszywą ścianę, aby ukryć sekretną przestrzeń na strychu, gdzie powoli budowali szybowiec ze skradzionych kawałków drewna. Umieścili wiele punktów obserwacyjnych i stworzyli system alarmu elektrycznego, aby ostrzec budowniczych zbliżających się strażników.

Gdy prace nad szybowcem dobiegały końca armia amerykańska wyzwoliła obóz w dniach 15-16 kwietnia 1945 roku. W 1999 roku pełnowymiarowa replika szybowca Colditz została zamówiona przez Channel 4 i została zbudowana przez Southdown Aviation Ltd w Lasham Airfield . Szybowiec został przetestowany pomyślnie w 2000 roku przez Johna Lee.

Źródło: https://www.wykop.pl/wpis/33856815/w-gs-colditz-cock-szybowiec-zbudowany-przez-brytyj/

  • Skomentuj
  • Rok: