'
Skomentuj
Historia nazwy szczypiorniak

Historia nazwy szczypiorniak

Rok:

Początki polskiej piłki ręcznej, w porównaniu do innych państw europejskich są dość wczesne, gdyż sięgają 1918 r. Związane są one z polskimi legionistami internowanymi w Szczypiornie koło Kalisza, którzy w obozie jenieckim nowej gry nauczyli się od niemieckich strażników. W obozie zamykano w nim m.in. polskich działaczy niepodległościowych, żołnierzy Legionów Polskich i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zaszli za skórę niemieckiej władzy. Na 8 hektarach ziemi, oddzielonej od świata drutem kolczastym, w latach 1917-1918 o przeżycie walczyło prawie 4 tysiące polskich żołnierzy.

Wśród nich znalazł się major Stanisław Grzmot-Skotnicki (widoczny na głównym zdjęciu) człowiek niezwykły, odważny i otwarty na nowe. Nim trafił do niewoli służył w 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich. Wśród współwięźniów cieszył się sympatią i szacunkiem, które wypracował sobie m.in. organizacją czasu w obozie. Zajęcia te zabijały codzienną nudę i monotonię. Dzięki jego inicjatywie internowani pierwszy raz złapali szmaciankę do rąk i zaczęli wymieniać podania.

Do obozu w Szczypiornie trafiała niemiecka prasa, w której sporo miejsca poświęcano nowej grze zespołowej. Opierała się na wymianie podań za pomocą rąk i rzucaniu piłki do bramek. Aby rozpocząć rywalizację nie trzeba było wiele: kawałek placu, dwie drużyny, bramki i wspomniana wcześniej „szmacianka” czyli po prostu piłka. Grzmot-Skotnicki co nieco przeczytał i w kilka dni wszystko to zorganizował. Poszczególne baraki stworzyły swoje drużyny i rozpoczęły zmagania. Z czasem reguły gry były ulepszane, a drużyny budowano według nacji. Swoje reprezentacje obozowe mieli Polacy, Serbowie, Rosjanie, a nawet Niemcy. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, szczypiorniak był jedną z pierwszych dyscyplin, które uprawiano na masową skalę. W 1922 roku założono Polski Związek Palanta i Gier Ruchowych, w struktury którego włączono piłkę ręczną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Grzmot-Skotnicki#/media/File:Stanis%C5%82aw_Grzmot-Skotnicki.jpg

  • Skomentuj
  • Rok: