'
Skomentuj
Kongo Belgijskie

Kongo Belgijskie

Rok:

Ojciec siedzący nad dłonią i stopą swojej pięcioletniej córki, zamordowanej za karę za nie wyrobienie dziennej normy zebranego kauczuku, Kongo Belgijskie. Fotografia autorstwa Alice Seeley Harris, imię mężczyzny to Nsala. Cytat z jej ksiązki „ Don’t Call Me Lady: The Journey of Lady Alice Seeley Harris”:

„Mężczyzna nie wyrobił dziennej normy zbioru kauczuku, więc belgijscy nadzorcy odcięli jego córce dłoń i stopę. Miała na imię Boali. Miała pięć lat. Następnie ją zamordowali. Ale nie zaprzestali na tym. Następnie zamordowali także jego żonę. I jakby było to niewystarczająco okrutne, niewystarczająco wymowne, dodatkowo zjedli szczątki Boali i jej matki. Następnie obdarowali Nsali pozostałościami po ciele jego córki, którą tak bardzo kochał. Jego życie zostało zrujnowane. Częściowo zniszczyli je już wcześniej, zmuszając do niewolniczej pracy, ale ten akt przypieczętował całą tragedię. Całe to okrucieństwo działo się z powodu jednego człowieka, żyjącego tysiące kilometrów za morzem, jednego człowieka, któremu nigdy nie dość było bogactwa, który zadeklarował ten ląd jako swój, i ludzi żyjących tutaj jako swoją własność. Leopoldowi nie przeszło nawet przez myśl, że te afrykańskie dzieci, te kobiety i mężczyźni, byli naszymi w pełni ludzkimi braćmi, stworzonymi przez tą samą Rękę, która stworzyła jego królewski ród.”

Tereny obecnej Republiki Demokratycznej Konga, podobnie jak większości Afryki, były terenem ekspansji kolonialnej. Belgowie eksplorowali kraj od 1887 roku. Stanowił on początkowo prywatne dominium króla Leopolda II. Kolonia uzyskała niepodległość w 1960.

Źródło: http://www.wykop.pl/wpis/20840055/historiajednejfotografii-historia-fotohistoria-fot/74668347/

 • Skomentuj
 • Rok:

Skomentuj zdjęcie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze

 • A Malick

  „Zgroza,zgroza,zgroza”Josef Conrad.”Jądro Ciemności” urządzone przez Belgów.

  ↶Odpowiedz 1 grudnia 2016 00:00
 • komor375

  Okrucieństwo nie możemy udawać, że to nie prawda. Tak człowiek traktował człowieka.

  ↶Odpowiedz 1 grudnia 2016 21:27