'
Skomentuj
Mecz śmierci

Rok:

9 sierpnia 1942 r., na tym stadionie rozegrano jeden z najbardziej kontrowersyjnych meczów piłki nożnej w historii – tak zwany Mecz Śmierci. Kijów znajdował się wtedy pod nazistowską okupacją, a drużyna złożona z ukraińskich robotników pokonała zespół złożony z niemieckich żołnierzy, głównie z oddziałów artylerii przeciwlotniczej, dając mieszkańcom miasta choć na chwilę radość i poczucie wyższości nad niemieckimi ciemiężycielami. Jak głosi legenda, Niemcy ostrzegli wcześniej ukraińskich piłkarzy, że lepiej dla nich byłoby, gdyby przegrali mecz. Po pierwszej połowie Ukraińcy prowadzili 3:1. W przerwie wszedł do nich oficer SS i nienagannym rosyjskim powiedział, że jeśli nie przegrają tego meczu, czeka ich śmierć. Ukraińcy zlekceważyli ostrzeżenie i wygrali w pięknym stylu, ale później część zawodników została rozstrzelana, a reszta trafiła do obozów koncentracyjnych.

Wielu do dziś uważa, że w 1942 r. rzeczywiście rozegrano „Mecz śmierci”. Historycy i dziennikarze w większości odrzucają tę legendę, uznając ją za propagandowy mit stworzony w czasach sowieckich, niemający potwierdzenia w faktach.