'
Skomentuj
Meteor 2K – pierwsza (i ostatnia) polska rakieta kosmiczna

Meteor 2K – pierwsza (i ostatnia) polska rakieta kosmiczna

Rok:

Rakieta meteorologiczna ”Meteor-2K” na wyrzutni startowej. Była największą i najbardziej zaawansowaną technologicznie wśród podobnych konstrukcji wytwarzanych w Polsce. Wynosiła ładunek użyteczny o masie 10 kg, który stanowiła odzyskiwana na spadochronie sonda RAMZES.

Rakieta składała się z 5 zasadniczych podzespołów: silnika, pierścienia ze statecznikami, silników pomocniczych z układem zawieszenia, stożka przejściowego oraz odrzucanej głowicy. Miała długość 4.5 m, średnicy 35 cm i masę 380 kg (niektóre źródło podają 420 kg), w której po bokach nowego głównego silnika przymocowano dwa silniki Meteora 1 (poprzedni projekt) jako silniki startowe. Silniki te były uruchamiane w momencie startu wraz z silnikiem głównym (drugiego stopnia), podobnie jak ma to miejsce we współczesnych wahadłowcach amerykańskich. Po wypaleniu silników startowych były one odrzucane, a silnik główny kontynuował pracę.

Ta konstrukcja okazała się przełomowa – w testowym locie w październiku 1970 r. osiągnęła granicę kosmosu – ponad 100 km wysokości. Niektóre źródła podają wysokość 92 lub 93 km – jest to jednak tylko zmierzona wysokość pierwszego namiaru wyrzuconej chmury metalizowanych igiełek. Różne dane pozwalają oszacować wysokość grota w momencie wyrzucenia igiełek na zdecydowanie ponad 100 km. Nie spodziewając się tak rekordowego pułapu i tego, że będzie to ostatni lot tego modelu, nie zaplanowano dokładnego pomiaru wysokości lotu. Zrobione oszacowania są jednak wystarczająco pewne, by z przekonaniem stwierdzić, że Meteor 2K był pierwszą (i ostatnią) polską rakietą kosmiczną. Na bazie tej konstrukcji rozpoczęto projekty Meteor 4 i 5 o planowanym pułapie 150-200 km, zdolne do wystrzelenia mikrosatelitów.

Wkrótce potem w 1971 r. cały polski program rakietowy, zarówno część badawcza, jak i produkcyjna, zostały skasowane, a zespoły w PIHM w Krakowie i w IL w Warszawie rozwiązane.

Źródło: http://ajgipan.cba.pl/OstPieKi.html

  • Skomentuj
  • Rok: