'
Skomentuj
Michał Adamowicz

Michał Adamowicz

Rok:

Zdjęcie Krzysztofa Raczkowiaka ukazuje pięciu uczestników manifestacji w Lubinie biegnących ze śmiertelnie rannym Michałem Adamowiczem. Milicja brutalnie stłumiła manifestację strzelając do demonstrantów z ostrej amunicji. Jeden z uczestników manifestacji – Michał Adamowicz – został postrzelony w głowę. Niestety mężczyzna zmarł w szpitalu 5 września. Osierocił dwoje dzieci.

Od kul policji i ZOMO zginęły wtedy 3 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Wydarzenia te znane są jako zbrodnia lubińska. Śmierć ponieśli wtedy Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Tego dnia Krzysztof Raczkowiak udał się do miasta ze swym aparatem. Początkowo bał się jednak wykonywać zdjęcia, aby tłum nie wziął go za ubeka. Jednak podczas ucieczki ktoś krzyknął do niego ,,Panie, fotografuj pan to skurwysyństwo!” Raczkowiakowi udało się biec równolegle z mężczyznami widocznymi na zdjęciu. Chwilę wcześniej widział ich pochylających się nad śmiertelnie rannym Michałem Adamowiczem. Dopiero następnego dnia, po wywołaniu filmu zdał sobie sprawę z tego, że uwiecznił na zdjęciu zamordowanego człowieka. Jak to zwykle bywało, skazanych za użycie siły zostało jedynie trzech dowódców milicji. Sami mocodawcy oczywiście uniknęli kary.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1668026,Zmarl-autor-najslynniejszego-zdjecia-symbolizujacego-Zbrodnie-Lubinska

  • Skomentuj
  • Rok: