'
Skomentuj
Oriana Fallaci i Lech Wałęsa

Oriana Fallaci i Lech Wałęsa

Rok:

Włoska dziennikarka Oriana Fallaci i Lech Wałęsa po wywiadzie, który przeszedł do historii. Fallaci spotkała się z przywódcą „Solidarności” w marcu 1981 r. W mieszkaniu państwa Wałęsów spędziła dwa dni, sobotę i niedzielę. Jednak zarówno przeprowadzająca go dziennikarka, jak i jej rozmówca żałowali, że do niego doszło. Ona nazywała go próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem, on ją – namolną kobietą. Byłego prezydenta wspominała tak:

„Wałęsa nie podobał mi się jako człowiek, ale stałam podobnie jak wielu innych – wobec ogromnego dylematu: albo przysłużyć się Rosjanom i napisać, że Wałęsa nie jest ok, albo pomóc walce o odzyskanie demokracji i napisać, że Wałęsa jest w porządku. Wybrałam to drugie wyjście i nie miałam racji.”

„On był wtedy taki pewny swego, taki nadęty, że powiedział mi: ‚Zobaczy pani, że ja zostanę prezydentem’. ‚Co on wygaduje?’ – pomyślałam i nigdy nie włączyłam tego do wywiadu, bo to miał być dobry, antykomunistyczny, antyrosyjski wywiad. Nazajutrz, kiedy znów z nim rozmawiałam, powiedziałam: ‚Słuchaj, Lechu, wczoraj powiedziałeś coś, co mam nagrane, ale wolałabym to pominąć, bo wygląda śmiesznie i pretensjonalnie’. ‚Jakie śmiesznie? Jakie pretensjonalne? Masz napisać, co ci mówię: że będę prezydentem!”

Źródło: http://www.newsweek.pl/historia/walesa-fallaci-wywiad-jak-wygladal-w-rzeczywistosci,artykuly,271756,1.html

  • Skomentuj
  • Rok: