'
Skomentuj
Przerwa w pracy strażaka

Przerwa w pracy strażaka

Rok:

Strażak kupuje dynię, podczas gdy w tle płonie farma, którą przyjechał gasić. Zdjęcie wykonał fotograf Joel Sternfeld, przejeżdżając swym Volkswagenem przez miasteczko McLean w stanie Wirginia. USA.

W rzeczywistości były to ćwiczenia pożarowe, a ów strażak miał w tym momencie przerwę. Jednak fakt ten uszedł uwadze publiczności. Kiedy zdjęcie zostało wydrukowane, najpierw w Life, a potem ukazało się w wielu innych czasopismach i na wystawach, podpis na zdjęciu wskazywał tylko „Joel Sternfeld. Macklin, Virginia. Grudzień 1978 r.”. Sam fotograf rozkoszował się tą niejednoznacznością. W wywiadzie dla gazety The Guardian z 2004 roku, w którym dziennikarz nazwał go kronikarzem „złowrogiej ciekawości współczesnej Ameryki”, fotograf powiedział:

„Fotografia zawsze była w stanie manipulować. Za każdym razem, gdy bierzesz otaczający świat w kadr, już interpretujesz. Mogę skierować aparat na dwie osoby stojące razem i nie ująć w kadrze osoby bezdomnej leżącej po ich prawej stronie lub morderstwa, które dzieje się po lewej. Wycinasz 35 stopni z 360 i nazywasz to fotografią. Istnieje nieskończona liczba sposobów, by zrobić zdjęcie. Fotograf jest zawsze autorem”.

Źródło: https://joemonster.org/art/44572/Zatrzymane_w_kadrze_CCLXIII_protest_barmanow_przeciwko_ZSRR

  • Skomentuj
  • Rok: