'
Skomentuj
Raport CIA o Polsce

Raport CIA o Polsce

Rok:

Raport amerykańskiego szpiega z CIA o utajnionym nazwisku (wszystkie nazwiska szpiegów są wymazane), który opisuje Polskę w raporcie z 8 stycznia 1954 roku.

 1. Poniższe informacje zebrałem od 18 sierpnia 1953 roku.
 2. W Polsce niemal wszyscy pracują. Młode dziewczęta (17 i 18 lat) chodzą do szkoły średniej (Gimnazjum), ale część zaczyna pracę nawet w wieku 16 i 17 lat. Mogą pracować w biurze albo jako sprzedawczynie, jako Bufetowa (agent używa tego polskiego słowa i wyjaśnia, że to „barmanka”), albo w kuchni, w rozrywce albo w fabryce. Chłopcy chodzą do szkoły albo uczą się zawodu.
 3. Chłopcy i dziewczęta w wieku 17 i 18 lat zapisują się do Związku Młodzieży Socjalistycznej (jak Arbeitsdienst) [informacje usunięte]
 4. W wieku 21 lat mężczyźni pobierani są do wojna na okres dwóch lub trzech lat. Jeżeli mężczyzna jest żonaty jego małżonka nie dostaje żadnego wsparcia od państwa nawet jeśli posiadają dzieci. W takim wypadku musi iść do pracy.
 5. Zdarzało się jednak, że pary lub single nie pracowali. W takim przypadku UB lub Milicja starała się dociec skąd obywatele posiadają środki do życia. Następowało z tego powodu wiele przeszukiwań domów oraz aresztowań. Jeżeli nie zebrano dowodów osoby takie był wypuszczane. Winnych aresztowano za Bumelanctwo.
 6. Każda osoba w Polsce musi uważać, żeby nie przebywać zbyt długo w miejscu rozrywki (na dancingu). Musi uważać ile tam wydaje pieniędzy. Agenci UB w cywilu obserwują wszystkich w klubach i w kawiarniach. Jeśli obserwowany wypije zbyt dużo i zaczyna mówić o polityce albo przeklinać na reżim, Komunistów, itd. straci wolność na wiele lat. Najlepiej jest się zamknąć (autor dosłownie używa tego określenia) bo sąsiedzi nawzajem na siebie donoszą.
 7. (…) W Polsce jest zabronione odsprzedawać produkty z zyskiem. Takich ludzi nazywa się spekulantami i są bardzo surowo karani gdy na tym się ich przyłapie. Tym niemniej, spekulanci rosną jak grzyby po deszczu i jest ich dziś wielu w Polsce.
 8. W Polsce ludzie piją dużo wódki [2 linijki usunięte]. Pijaków widuje się codziennie leżących na ulicy. Jeśli złapie ich Milicja, wysyła się ich do więzienia aby wytrzeźwieli. W pracy picie alkoholu jest zabronione ale i tak wszyscy to robią. Jeśli przełożony złapie pijanego pracownika, otrzyma on ostrzeżenie. Za trzecim ostrzeżeniem jest wyrzucany z pracy.
 9. W Polsce gdy rolnik kupi świnię od drugiego rolnika (powiedzmy, że od sąsiada) i jeśli zgodzą się co do ceny, piją razem litr albo nawet więcej, wódki. Bez picia nie ubija się interesów. To oczywiście dotyczy nie tylko rolników ale wszystkich prywatnych transakcji.
 10. Mężczyźni żyją następująco: piją, grają w karty, mają kobiety (czasem kilka) i w końcu idą na dancing. Kobiety żyją następująco: dancing, mężczyźni i picie… Oczywiście nie wszyscy są tacy, jest kilka wyjątków, żyją normalnie i po cichu. Ci ostatni idą do kina, na dancing, od czasu do czasu się napiją, a czasami poflirtują i to wszystko. (…) Polskie morale jest niższe niż jakiekolwiek oczekiwania. Filmy jakie można obejrzeć są Radzieckie, [usunięte] i Czeskie. Większość tych filmów jest o wojnie albo są to filmy propagandowe (…) których się nie da oglądać bo denerwują każdego. Ale jeśli już wyświetlany jakiś dobry film, to i tak nie da się go obejrzeć, bo kino jest przepełnione i nie da się kupić biletów.
 11. [informacje usunięte]
 12. [informacje usunięte]

Pełen raport możecie przeczytać tutaj: http://histografy.pl/wp-content/uploads/2017/01/CIA-raport.pdf

Źródło: http://krajwspanialy.pl/agent-cia-polska-w-1954-roku/

 • Skomentuj
 • Rok:

Skomentuj zdjęcie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *