Zdjęcia z budowy sławnych budowli

Zdjęcia z budowy sławnych budowli

' 28 Wrz
Spodek podczas budowy

Spodek podczas budowy. Katowice. Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. spodek Spodek miał być znacznie większym kompleksem – dziś składa się z hali sportowej, lodowiska, sali gimnastycznej i hotelu. Gdy Spodek projektowano planowano budowę, oprócz sali gimnastycznej i lodowiska, także dwóch pływalni. Obie miały być w kształcie dwóch uciętych stożków i miały być przeciwwagą dla bryły lodowiska. W Spodku działało także kiedyś kino, a ekran w hali należał do największych w Polsce, miał wymiary 22 na 14 metrów. W 1973 roku aż 104 tys. widzów obejrzało w hali „W pustyni i w puszczy”, a ponad 60 tys. – „Ojca Chrzestnego”. spodek-budowa

' 26 Cze
Stadion Dziesięciolecia podczas budowy

Robotnicy na budowie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego). Był obiektem olimpijskim z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnią lekkoatletyczną o długości 400 metrów. Posiadał odkryte trybuny z drewnianymi ławkami mieszczącymi 71 008 osób, choć w czasach największych imprez masowych zasiadało na nich prawie 100 tysięcy widzów. Do usypania korony obiektu wraz z wałem pod przyszłe trybuny użyto gruzów zabudowy Warszawy, zniszczonej podczas kampanii wrześniowej podczas II wojny światowej, a następnie w powstaniu warszawskim oraz po jego stłumieniu. Po zaledwie 11 miesiącach budowy – rekord światowy, jeśli chodzi o obiekt tej wielkości, nastąpiło oficjalnie otwarcie Stadionu Dziesięciolecia w dniu najważniejszego święta narodowego Polski Ludowej – 22 lipca, a więc w 11 rocznicę Manifestu Lipcowego. Poniżej zdjęcie stadionu zaraz po ukończeniu.

stadion-dziesieciolecia

' 06 Lut
Budowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Budowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów. Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur, które z kolei inspirowane są amerykańskimi wieżowcami art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu.

' 02 Kwi
Budowa wieżowca Prudential

Budowa wieżowca Prudential – w tamtych czasach drugiego pod względem wysokości (66m) w Europie. Warszawa.