Celebryci przedwojennej Polski

Zdjęcia przedstawiające popularne osoby z przedwojennej Polski.

' 01 Kwi
Hanna Karwowska

Hanna Karwowska była postacią obok której żaden sympatyk polskiego kina z okresu międzywojennego nie mógł przejść obojętnie.

' 01 Wrz
Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo

Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo w filmie “Paweł i Gaweł”. Najpopularniejsi aktorzy II Rzeczypospolitej.

' 01 Lis
Henryk Gold

Henryk Gold polski muzyk i kompozytor muzyki rozrywkowej pochodzenia żydowskiego, pionier polskiego jazzu.

' 25 Sie
Śpiewak Jan Kiepura przyjmuje gratulacje od ministra propagandy

Śpiewak Jan Kiepura przyjmuje gratulacje od ministra propagandy, oświecenia publicznego i informacji III Rzeszy Josepha Goebbelsa.

' 31 Sie
Tola Mankiewiczówna

Tola Mankiewiczówna. Polska aktorka, piosenkarka oraz śpiewaczka operowa (sopran liryczny) i operetkowa. Jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego.

' 06 Paź
Karol Szymanowski

Karol Szymanowski był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku.

' 14 Wrz
Dobiesław Damięcki

Dobiesław Damięcki jako Łukasz Niepołomski w jednej ze scen filmu „Dzieje grzechu”.

' 12 Wrz
Pola Negri

Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego. Na zdjęciu w jednej z filmowych kreacji i Greta Garbo w filmie „Mata Hari”.

' 02 Wrz
Igo Sym

Igo Sym – polski, austriacki i niemiecki aktor, jeden z najbardziej znanych polskich kolaborantów III Rzeszy. Igo Sym był jednym z największych amantów przedwojennego polskiego filmu oraz najsłynniejszym kolaborantem wśród aktorów. Za współpracę z niemieckim okupantem został zastrzelony przez polskie podziemie. Po jego śmierci hitlerowcy ogłosili w Warszawie żałobę.

' 02 Sie
Hanka Ordonówna

Hanka Ordonówna – właściwie Maria Anna Tyszkiewiczowa. Polska piosenkarka, aktorka, tancerka. Ogromną rolę w ukształtowaniu jej scenicznej dojrzałości odegrał Fryderyk Jarosy. Pod jego kierunkiem wykształciła swój niepowtarzalny styl, stając się dojrzałą artystką. Sławę, nieprzemijającą do wybuchu wojny, dało jej wykonanie piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy”.