Ważne wydarzenia polskiej historii na zdjęciach

Ważne wydarzenia w polskiej historii na zdjęciach

' 12 Mar
Andrzej Gołota uderzający poniżej pasa Riddicka Bowie

Andrzej Gołota uderzający poniżej pasa Riddicka Bowie podczas walki bokserskiej w nowojorskiej Madison Square Garden.

' 23 Sty
Polak wymienia złotówki po denominacji

Polak wymienia złotówki po denominacji. 10 000 złotych to obecnie 1 złotówka. W latach 1989–1990 w Polsce wystąpiła hiperinflacja, która osiągnęła poziom 1 395%. Narodowy Bank Polski już w 1990 roku rozpoczął przygotowania do denominacji. Warunkiem umożliwiającym jej przeprowadzenie był spadek poziomu inflacji poniżej 10% i gwarancja utrzymania się niskiego poziomu przez dłuższy czas. Dzięki realizacji planu Balcerowicza udało się w kolejnych latach zahamować inflację i ustabilizować gospodarkę. Ostatecznie decyzję o przeprowadzeniu denominacji podjęto w 1994 roku.

Stare banknoty mogą Państwo zobaczyć tutaj: http://histografy.pl/banknoty-prlu/

Mennica Państwowa już w 1990 roku rozpoczęła bicie monet z myślą o przyszłej denominacji. Zgromadzono ich sporą ilość, co pozwoliło po 1 stycznia 1995 roku szybko zastąpić nimi starą złotówkę. Mimo kolejnych zapewnień, że nikt nie straci na tej operacji, nieufność, zwłaszcza wśród starszego pokolenia Polaków, była dość powszechna. Funkcjonujące do tej pory nominały zostały zastąpione przez pięć nowych. W obiegu pojawiły się wydrukowane w Anglii i zabezpieczone przed fałszerstwem banknoty dziesięcio-, dwudziesto-, pięćdziesięcio-, stu- i dwustuzłotowe. Stare i nowe pieniądze funkcjonowały w obiegu równolegle przez dwa lata. Wycofane banknoty można wymieniać w wyznaczonych placówkach bankowych do końca 2010 roku. Koszty całej operacji oszacowano na 3 biliony starych złotych.

' 25 maja
Brokerzy w pierwszym dniu wymiany papierów wartościowych

Brokerzy w pierwszym dniu pracy Giełdy Papierów Wartościowych. Warszawa, Polska.

' 13 Sie
Jedno z ostatnich spotkań szefów partii państw Układu Warszawskiego

Jedno z ostatnich spotkań szefów partii państw Układu Warszawskiego. Od lewej: Erich Honecker (NRD), Milosz Jakesz (Czechosłowacja), Michaił Gorbaczow (ZSRR), Wojciech Jaruzelski (Polska), Nicolae Ceausescu (Rumunia), Todor Żiwkow (Bułgaria) i Karoly Grosz (Węgry)

' 08 Mar
Da­nu­ta Wa­łę­sa od­bie­ra w imie­niu męża Lecha Wa­łę­sy Po­ko­jo­wą Na­gro­dę Nobla

Danuta Wałęsa odbiera w imieniu męża Lecha Wałęsy Pokojową Nagrodę Nobla w Oslo.

' 17 Lut
Generał Wojciech Jaruzelski

Generał Wojciech Jaruzelski, tuż przed ogłoszeniem wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

' 13 Sie
Słynny gest Władysława Kozakiewicza

Słynny gest Władysława Kozakiewicza na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, który pokazał dwukrotnie wygwizdującej go radzieckiej publiczności po oddaniu skoku (na wysokość 5,78 m), gwarantującego złoty medal olimpijski i będącego jednocześnie rekordem świata. „Byłem tak wkurzony na kibiców, którzy gwizdali, że skoczyłbym może i sześć metrów” – wspominał później tyczkarz. Ambasador ZSRR w PRL Borys Aristow domagał się odebrania Polakowi medalu, unieważnienia rekordu oraz dożywotniej dyskwalifikacji za obrazę narodu radzieckiego. Polskie władze sprytnie tłumaczyły gest skurczem mięśnia tyczkarza, który miał być spowodowany sporym wysiłkiem. Kolejne tłumaczenie mówiło, że gest ten pokazywał pokonanie tyczki, inne, że w ten sposób Kozakiewicz okazał radość. Kłopotliwych sytuacji było jednak więcej. Podczas sesji zdjęciowej, zorganizowanej dzień po konkursie olimpijskim, do złotego medalisty podbiegli polscy turyści i zaczęli podrzucać go na rękach, śpiewając „Jeszcze Polska nie zginęła…”. „Przy Mauzoleum Lenina! Tam przecież nie można było nawet głośno rozmawiać.

' 09 Cze
Pierwszy Polak w kosmosie

Mirosław Hermaszewski oraz Piotr Klimuk podczas pobytu na stacji kosmicznej Salut-6. Hermaszewski został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego. Na pokład Hermaszewski zabrał ze sobą m.in. flagę i godło państwowe PRL, fotografie Edwarda Gierka i Leonida Breżniewa, ziemię z pól Lenino i Warszawy, miniaturowe wydania „Manifestu Komunistycznego”. W kosmos z Hermaszewskim poleciało także faksimile pierwszej księgi „O obrotach ciał niebieskich” oraz rysunku systemu słonecznego Mikołaja Kopernika. Jako wyposażenie osobiste zabrał zaś m.in. miniaturowe wydanie „Pana Tadeusza”, które po latach podarował papieżowi Janowi Pawłowi II. Poniżej Kosmonauci przed wejściem do statku kosmicznego Sojuz 30 na dwie godziny przed odlotem. Statek w trakcie misji połączył się na orbicie ze stacją Salut-6. Polak uczestniczył w eksperymentach naukowych obejmujących różne aspekty zachowania się organizmu człowieka w warunkach nieważkości. Prowadził obserwacje zórz polarnych oraz prace z zakresu teledetekcji. W jednym z doświadczeń o nazwie „Czajka”, miał określić sprawność naczyń krwionośnych nóg i zdolność kompensacji układu krążenia. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI; m.in.: wysokość – 363 km, prędkość lotu – 28 tys. km/h, czas trwania lotu – 190 godzin 3 minuty 4 sekundy, przebyty dystans – 5 273 257 km i inne. Dzięki lotowi Hermaszewskiego Polska została czwartym krajem na świecie, którego obywatel znalazł się w kosmosie – po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji.

' 18 Lut
Kazimierz Deyna po powrocie z MŚ

Kazimierz Deyna po powrocie z MŚ w RFN, na których Polska zajęła trzecie miejsce.

' 28 Lut
Wojciech Fortuna Sapporo

Wojciech Fortuna podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo. Japonia. Fortuna był pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w sportach zimowych.