Kultowy, polski sprzęt AGD i RTV okresu PRL

Kolekcja zdjęć kultowego polskiego sprzętu RTV i AGD używanego w okresie PRL.

' 27 Mar
Kajtek PS101

Reklama odtwarzacza przenośnego Unitra Kajtek PS101 produkowanego przez Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.

' 08 Cze
Historia firmy Tonsil

Składanie kolumny Altus 120 w Zakładach Wytwórstwa Głośników Tonsil we Wrześni. Firma założona została w marcu 1945 roku przez dyrekcję Polskiego Radia w Poznaniu. Historia Tonsilu liczy się od tej daty, choć dzisiejsza nazwa zakładu obowiązuje dopiero od 1960 roku. Jednak tuż po wojnie poniemiecka fabryka sprzętu radiotechnicznego we Wrześni została oddana Polskiemu Radiu. Fabryka notowała dynamiczny rozwój, a kilkuosobowy zespół entuzjastów, który tworzył ją od podstaw rozrósł się do kilkutysięcznej załogi. Tonsil rozbudowywał park maszyn i powoli zdobywał monopol jako dostawca sprzętu audio. W latach siedemdziesiątych na poważnie ruszył eksport polskiego sprzętu na Zachód. Rozpoczynała się tzw. dekada Gierka, która w przypadku Tonsilu pozwoliła firmie wypłynąć na szerokie wody, dzięki m.in. kupionej przez ekipę Edwarda Gierka licencji japońskiej firmy Tohoku Pioneer. Sprzęt z Wrześni zaczął być eksportowany do zachodniej Europy i do Stanów Zjednoczonych, co uznaje się w historii firmy za moment przełomowy. W Polsce kolumny z linii Thomsona czy altusy były nieosiągalne w sklepach, chyba że w Peweksie czy Baltonie. Dlatego kolumny były przebojem na czarnym rynku. Po zakupie w sklepie firmowym ich wartość rosła dwu-, trzykrotnie. „Tonsile” uważane były za towar ekskluzywny.

' 24 Cze
Telefon stacjonarny RWT

Telefon stacjonarny RWT ASTER produkowany przez Radomską Wytwórnię Telefonów.

' 17 Cze
Pralka „Frania”

Pralka „Frania” z maglownicą na wystawie sklepowej. Warszawa. Pralka o nazwie Frania była produkowana pod znakiem firmowym SHL w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach (obok produkcji motocykli). Górna część z wirnikiem umieszczonym w dnie stanowiła komorę pralniczą, dolna mieściła silnik elektryczny o mocy ok. 180 W z przekładnią pasową, wyłącznik oraz inny ewentualny osprzęt elektryczny. W oparciu o tę samą konstrukcję produkowano pralki w wielu wytwórniach w kilku odmianach. Niektóre z nich posiadały wyżymaczkę (jak na zdjęciu), w niektórych odmianach woda mogła być podgrzewana w pralce, inne wymagały napełniania wodą ciepłą, mogły być wyposażone w elektryczną pompkę opróżniającą zbiornik. Z czasem nazwa Frania przyjęła się jako popularne określenie wszystkich pralek wirnikowych.

' 20 Cze
Radiomagnetofon Grundig

Radiomagnetofony Grundig MK2500 Automatic i MK235 Automatic. Produkowane w latach 80. przez Zakłady Radiowe Kasprzaka na licencji niemieckiego Grundiga. Był to jeden z najpopularniejszych radiomagnetofonów produkowanych w Polsce. Słowo Automatic w nazwie oznacza automatyczny poziom zapisu. Po zakończeniu produkcji przez ZRK produkowany przez bydgoską Eltrę jako MK 2500A.

' 21 Cze
Farelka

Termowentylator Farel OTW-2 zwany potocznie „farelką” z Kętrzyńskiej Fabryki Sprzętu Elektrotechnicznego Farel.

' 14 Cze
Predom

Odkurzacze i wentylatory na wystawie na stoisku „Predom”. Pierwszy z prawej odkurzacz samochodowy Zelmer typ 124. Warszawa. Oprócz AGD za pośrednictwem radomskiego Łucznika specjalizowała się głównie w produkcji maszyn do pisania i szycia ale także m.in. nabojów, pocisków, pistoletów, karabinów maszynowych, a nawet granatów. W jej składzie znalazły się również działające do dzisiaj firmy Romet i Zelmer.

' 26 Mar
Amator-Stereo DSS-101

Amator-Stereo DSS-101 był pierwszym względnie tanim odbiornikiem stereofonicznym przeznaczonym dla masowego odbiorcy. Produkowany przez ZR Diora – przedsiębiorstwo produkcyjne z siedzibą w Dzierżoniowie. Pierwsza polska fabryka produkująca odbiorniki radiowe w okresie po II wojnie światowej. Podobnie jak w odbiornikach wysokiej klasy, głośniki otrzymały oddzielną, lecz spójną pod względem wyglądu obudowę. W czasie dziesięcioletniej produkcji wytworzono około 798 tysięcy egzemplarzy tego odbiornika w trzech wersjach: Amator 2 i 2B Stereo oraz Amator 3 Stereo.

' 26 Cze
Rzutnik Ania

Rzutnik B-9 Ania produkowany przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne (później Prexer).

' 09 Cze
Zurt

W stołecznych salonach ZURT przy ul. Nowy Świat i Targowej w Warszawie zaczęła się sprzedaż telewizorów radzieckich typu „Rubin 401-1′ przystosowanych również do odbioru w kolorze.