Na planie kultowych polskich programów telewizyjnych

Kultowe zdjęcia z planu programów, seriali i filmów puszczanych w polskiej telewizji.

' 15 maja
Ciuchcia

Kulfon i Monika na planie programu Ciuchcia gościnnie wraz z Krzysiem Tik Takiem (Krzysztof Marzec). Kulfon, pochodził z planety Kulfocentauris (głosu użyczył mu Mirosław Wieprzewski).

' 12 maja
Polskie zoo

Marcin Wolski (autor programu) planie polskiego programu satyrycznego „Polskie zoo”. Współredagowany był przez Jerzego Kryszaka i Andrzeja Zaorskiego. W programie bohaterami były kukiełki zwierząt, reprezentujące najpopularniejszych polskich (i nie tylko) polityków i w barwny i złośliwy sposób komentował ówczesną polską rzeczywistość polityczną.

' 02 maja
Na planie Koła fortuny

Studio telewizyjne podczas nagrania teleturnieju „Koło fortuny”. Był to pierwszy polski program całkowicie zrobiony na zagranicznej licencji. Na zdjęciu prowadzący Wojciech Pijanowski i Magda Masny.

' 06 maja
Pieprz i Walnilia

Na planie programu Pieprz i Wanilia. Był to cykliczny program podróżniczy, realizowany i prowadzony przez Elżbietę Dzikowską i Tony’ego Halika.

' 03 Wrz
Teleexpress

Maciej Orłoś w jednym z pierwszych występów jako prezenter „Teleexpressu”. Pierwsze wydanie widzowie zobaczyli 26 czerwca 1986, prowadził je Wojciech Mazurkiewicz. Jednak dziś, gdy myślimy „Teleexpress”, widzimy Macieja Orłosia. Dziennikarz związany był z programem od 1991 roku. Oto jak wyglądało wówczas studio „Teleexpressu”. W 1986 program nagrywano na taśmę i odtwarzano. Na żywo emitowano jedynie ostatnie wejście prezentera. Zmieniło się to dopiero w 1992 roku, niedługo po dołączeniu Macieja Orłosia do zespołu „Teleexpressu”.

' 13 maja
5-10-15

Na planie programu dla dzieci i młodzieży „5-10-15”. Prezenterami programu byli między innymi: Karolina Poznakowska, Sandra Walter, Marcin Tyszka, Piotr Kraśko, Małgorzata Halber, Karolina Szostak, Marcin Chochlew, Justyna Pochanke, Krzysztof Ibisz, Marcin Kołodyński, Maria Niklińska i Barbara Nowacka, a program powstawał pod redakcją Bożeny Walter. Magazyn od początku był podzielony na bloki dla 5-, 10- i 15-latków. Młodsze dzieci mogły oglądać treści 5-latków w godzinach wczesnoporannych, a 15-latki w godzinach późniejszych.

' 03 maja
Wielka Gra

Stanisława Ryster na planie programu. „Wielka Gra”. Program emitowany był od początku lat 60. i pierwotnie prowadzony był przez Ryszarda Serafinowicza a następnie przez Joannę Rostocką (koniec lat 60.). Pani Stanisława Ryster prowadziła program od połowy lat 70. Wtedy właśnie całkowicie zmieniono konstrukcję scenariusza według pomysłu Wojciecha Pijanowskiego, wtedy właśnie program stał się dwutygodnikiem.

' 09 maja
Przyjaciel wesołego diabła

„Piszczałka” na planie serialu „Przyjaciele wesołego diabła”. Była to adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego.

' 10 maja
Przybysze z Matplanety

Dagmara Bilińska i Tadeusz Kwinta czyli PI i Sigma na planie programu edukacyjnego „Przybysze z Matplanety”. Wykorzystano w nim nowatorską wówczas telewizyjną technikę trickową Blue box. Bohaterowie programu skakali po wielkich niebieskich kostkach, a obsługa studia zmagała się z tzw. wyżeraniem obrazka, polegającym na problemach z niebieskim tłem i oświetleniem niebieskich przedmiotów w studiu. Ciekawostką jest fakt, że dziesiąty odcinek pt. „Królestwo Miętowego Groszka” został zatrzymany przez cenzurę, jako „kabaret polityczny i woda na młyn Wolnej Europy”.

' 07 maja
Piórkiem i Węglem

Wiktor Zin na planie programu „Piórkiem i Węglem”. Gościł na antenie co dwa tygodnie, poczynając od roku 1963 przez blisko 30 lat.

' 14 maja
Akademia Pana Kleksa

Piotr Fronczewski na planie polsko-radzieckiego filmu „Akademia Pana Kleksa”. Film był adaptacją książki Jana Brzechwy o tym samym tytule. Zdjęcia do filmu realizowano w pałacu w Nieborowie, w Arkadii (przy akwedukcie), w parku przy zamku w Gołuchowie oraz na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego (ul. Rycerska, ul. Sieradzka i pl. Kościuszki). Adaś leci nad Dunajcem (przełom Dunajca). Zdjęcia do „Przygody Księcia Mateusza” powstały w Pałacu Woroncowa w Ałupce.

' 19 maja
Seskmisja

Dorota Stalińska , Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz na planie filmy Seksmisja.

' 19 maja
Alternatywy 4

Witold Pyrkosz ( Józef Balcerek ) i Roman Wilhelmi (gospodarz domu Stanisław Anioł ) na planie serialu telewizyjnego „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Barei.

' 22 maja
Z kamerą wśród zwierząt

Hanna i Antoni Gucwińscy na planie programu TV „Z kamerą wśród zwierząt”. Prowadzący, którzy byli pracownikami Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, opisywali życie i zachowanie zwierząt. Zdjęcia do programu kręcone były we wrocławskim zoo.