Pierwsze produkty wielkich marek

Zdjęcia przedstawiające produkty, od których zaczynały wielkie marki.

' 10 Lut
Pierwszy komputer Apple

Pierwszy komputer marki Apple (Apple I). W 1976 roku jego cena rynkowa wynosiła 666 dolarów. W 2013 został sprzedany aż za 671 000 dolarów.

' 04 Lis
Lamborghini Trattori

Pierwszy produkt firmy Lamborghini Trattori. Ciągnik Lamborghini Carioc.

' 06 Lis
Pierwszy produkt firmy Honda

Pierwszy produkt firmy Honda (honda Type-A). Rower z pomocniczym silnikiem spalinowym.

' 03 Lis
HP200A

HP200A – pierwszy produkt firmy Hewlett-Packard. Był  to oscylator dźwiękowy niskich zniekształceń dźwięku wykorzystywany do testowania sprzętu.

' 09 Lis
Kwanon

Seria prototypowych aparatów dalmierzowych zaprojektowanych w zakładach Seiki Kōgaku Kenkyūjo – dzisiejszy Canon. Na zdjęciu reklama aparatu Kwanon, która ukazała się w magazynie Asahi Camera.

' 30 Wrz
Pracownicy firmy Lego z pierwszymi produktami

Pracownicy firmy Lego z pierwszymi produktami. W początkowych latach istnienia przedsiębiorstwo zajmowało się między innymi produkcją drewnianych zabawek.

' 14 Paź
Pierwszy produkt firmy BMW

Silnik lotniczy o nazwie „BMW IIIa” podczas produkcji, którego sukces zapewnił założenie firmy BMW. Silnik był udany, ale prawdziwy przełom nastąpił w 1917, kiedy Friz zastosował prostą przepustnicę w „wysokościowym gaźniku”, pozwalając silnikowi na rozwinięcie pełnej mocy wysoko ponad ziemią. Jednostka napędowa spalała wysokooktanową benzynę z dodatkiem benzolu celem podniesienia liczby oktanowej. Gaźnik dostosowywał skład mieszanki paliwowo-powietrznej w zależności od wysokości na jakiej znajdował się samolot. Pozwalał silnikowi osiągnąć stałą moc 185 KM do pułapu 2000 metrów, co było istotną przewagą nad konkurencyjnymi silnikami. 17 czerwca 1919 roku pilot testowy Franz Zeno Diemer w samolocie DFW F 37/III z 6-cylindrowym silnikiem BMW IIIa/IV potwierdził niesamowitość konstrukcji, osiągając światowy rekord wysokości, wynoszący 9760 metrów. Karl Friedrich Rapp założył firmę Rapp Motorenwerke AG a trzy lata później przedsiębiorstwo przejął Gustav Otto, producent aeroplanów oraz silników lotniczych i zmienił jego nazwę na Bayerische Flugzeugwerke AG, czyli Bawarskie Zakłady Lotnicze. W 1917 roku firmę przekształcono w spółkę akcyjną Bayerische Motoren Werke GmbH, a kilka miesięcy później dołączył do niej Austriak Franz Josef Popp. To on nadal jej nazwę BMW, która obowiązuje do dziś. Z tamtego okresu pochodzi również obecne logo marki – kręcące się śmigło samolotu na niebieskim tle symbolizującym niebo. Barwy te znajdują się również na fladze Bawarii, w której od początku mieści się siedziba BMW.

' 05 Lis
Lous Renault w Renault type A

Lous Renault w pierwszym samochodzie tej marki Renault typ A (Voiturette). Miał on umieszczony z przodu jednocylindrowy silnik o mocy 1,75 KM.

' 08 Lis
Pierwszy produkt firmy Nintendo

Pierwszy produkt firmy Nintendo. Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją i sprzedażą kart do gry nazywanych hanafuda.