W zakładach produkcyjnych polskich firm

Zdjęcia przedstawiające polskie zakłady produkcyjne z przełomu ostatnich lat.

' 08 Cze
Historia firmy Tonsil

Składanie kolumny Altus 120 w Zakładach Wytwórstwa Głośników Tonsil we Wrześni. Firma założona została w marcu 1945 roku przez dyrekcję Polskiego Radia w Poznaniu. Historia Tonsilu liczy się od tej daty, choć dzisiejsza nazwa zakładu obowiązuje dopiero od 1960 roku. Jednak tuż po wojnie poniemiecka fabryka sprzętu radiotechnicznego we Wrześni została oddana Polskiemu Radiu. Fabryka notowała dynamiczny rozwój, a kilkuosobowy zespół entuzjastów, który tworzył ją od podstaw rozrósł się do kilkutysięcznej załogi. Tonsil rozbudowywał park maszyn i powoli zdobywał monopol jako dostawca sprzętu audio. W latach siedemdziesiątych na poważnie ruszył eksport polskiego sprzętu na Zachód. Rozpoczynała się tzw. dekada Gierka, która w przypadku Tonsilu pozwoliła firmie wypłynąć na szerokie wody, dzięki m.in. kupionej przez ekipę Edwarda Gierka licencji japońskiej firmy Tohoku Pioneer. Sprzęt z Wrześni zaczął być eksportowany do zachodniej Europy i do Stanów Zjednoczonych, co uznaje się w historii firmy za moment przełomowy. W Polsce kolumny z linii Thomsona czy altusy były nieosiągalne w sklepach, chyba że w Peweksie czy Baltonie. Dlatego kolumny były przebojem na czarnym rynku. Po zakupie w sklepie firmowym ich wartość rosła dwu-, trzykrotnie. „Tonsile” uważane były za towar ekskluzywny.

' 02 Cze
Wodowanie Daru Młodzieży

Wodowanie Daru Młodzieży w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. „Dar Młodzieży” jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął Równik i opłynął świat.

' 28 Cze
Próchnik

Szwalnia Próchnik w Zakładach Przemysłu Odzieżowego im. A. Próchnika w Łodzi.

' 19 Lip
Mi-2

Produkcja śmigłowca Mi-2 w WSK Świdnik. Co ważne, ten sowiecki śmigłowiec był budowany wyłącznie w PZL Świdnik (dawniej WSK Świdnik). Nawet sowieci wykorzystywali śmigłowce Mi-2 z Polski. Ich przemysł nie mógł podjąć budowy tych maszyn, bo zakłady były obciążone produkcja samolotów bojowych. Sowieci nie wyrazi zgody na nadanie śmigłowcowi Polskiego oznaczenia. Mi-2 to 9-miejscowy śmigłowiec, o masie MTOW 3 550 kg. Napędzany dwoma silnikami turbinowymi GTD-350 o mocy 2 x 400 KM lub GTD-350W o mocy 2 x 425 KM.

' 25 maja
Suszenie karoserii samochodowej

Suszenie karoserii samochodowej Fiata 126p w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM). Tychy.

' 06 Cze
Napoje gazowane

Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Iławie. W PRL-u kupienie zachodnich produktów takich jak Mirinda czy Coca-Cola nie było łatwe. W pogoni za Zachodem powstawały nasze wersje popularnych napojów. Ptyś, Polococta czy Cytrynada były odpowiedzią polskiej myśli chemicznej na towary z Zachodu. Niektóre okazywały się całkiem udane, inne smakowały obrzydliwie. Jednak jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

' 26 Cze
Stomil

Pracownik Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych „Stomil-Olsztyn”.

' 24 Sie
Układanie wału korbowego

Układanie wału korbowego silnika okrętowego w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu.

' 16 maja
WFM Osa

Skutery OSA M52 na hali produkcyjnej w Warszawskiej Fabryce Motocykli. Posiadały jednocylindrowy, dwusuwowy silnik o pojemności 172 cm³ i mocy 8KM. Poniżej Okładka tygodnika „Motor”. Tekst u góry strony informuje o rozpoczęciu produkcji krajowych skuterów OSA – wtedy modelu M50.

' 10 Cze
Pafawag

Jeden z pierwszych modeli lokomotywy elektrycznej ET21 podczas montażu w Państwowej Fabryce Wagonów – Pafawag. Wrocław. Fabryka powstała w 1832 jako niemieckie zakłady Maschinenbauanstalt Breslau (Zakład Budowy Maszyn). Produkcja na terenie zakładu została rozpoczęta już w 1833 roku, a fabryka należała do grona najstarszych producentów taboru szynowego w Europie. W czasie II wojny światowej pracowało tu około 5000 przymusowych robotników, a oprócz pociągów produkowano także systemy napędowe do rakiet V2. Po II wojnie światowej, po włączeniu Wrocławia do Polski, nastąpiło upaństwowienie zakładu i pod nazwą Państwowa Fabryka Wagonów Pafawag rozpoczął on produkcję wagonów osobowych i towarowych. W 1953 Pafawag wyprodukował pierwszą powojenną polską lokomotywę elektryczną EP02.

' 29 maja
Warszawskie Zakłady Telewizyjne

Kontrola złożonych telewizorów przygotowanych do sprzedaży w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych. Na pierwszym planie z prawej telewizor „Belweder”.