Założyciele największych marek na świecie

Jesteście ciekawi jak wyglądali założyciele i jaka historia kryje się za stworzeniem największych marek na świecie?

' 03 Lis
Steve Jobs, John Sculley i Steve Wozniak

Steve Jobs, John Sculley i Steve Wozniak przedstawiają Apple IIc w San Francisco.

' 16 Wrz
Opatentowano układ scalony

Patent na układ scalony zastępujący dotychczasowe tranzystory otrzymał amerykański inżynier, Robert Noyce (po prawej). Od tego czasu rozpoczęła się sądowa walka o prawo do patentu z Jackiem Kilby (po lewej), który również otrzymał prawa na swój układ scalony, ale jego konstrukcja różniła się budową od wynalazku Noyce’a. W efekcie obaj panowie są uważani za twórców rewolucyjnych układów. Robert Noyce razem z Gordonem Moore’em założył firmę Intel (potentata w produkcji układów scalonych) i zbił fortunę, a Jack Kilby za swój wynalazek dostał Nagrodę Nobla w 2000 roku.

' 20 Paź
Leo Fender

Leonidas Fender założyciel Fender Electric Instrument Manufacturing Company. Nigdy nie umiał sam grać na gitarze.

' 20 Paź
Christian Dior

Christian Dior podczas projektowania. Założyciel jednego z największych i najbardziej prestiżowych domów mody, człowiek który zrewolucjonizował modę.

' 15 Sty
Henry Ford, Thomas Edison na lunchu

Henry Ford (założyciel firmy Ford), Thomas Edison (wynalazca m.in. fonografu, kamery i użytkowej żarówki), Warren G. Harding (29 prezydent USA) i Harvey Samuel Firestone (założyciel firmy Firestone) jedzą razem lunch.

' 03 maja
William Hewlett i David Packard

William Bill Hewlett i David Packard podczas pracy w HP Addison garażu w Palo Alto. Bill i Dave rzucili monetę aby zdecydować, którego imię będzie pierwszym w tytule nazwy firmy. Jak wiadomo, wygrał Bill tworząc Hewlett-Packard.

' 09 Wrz
Albert Warner

Albert Warner. Był z pochodzenia Polakiem urodzonym we wsi Krasnosielc. Wraz z rodzicami i dwójką braci, wyemigrował do Baltimore. Jeden ze współzałożycieli wytwórni filmowej Warner Bros.

' 10 Lut
Max Factor prezentuje wykrywacz wad

Max Factor prezentuje „Beauty Micrometer”, czyli wykrywacz wad na kobiecych twarzach, które nie są widoczne gołym okiem. Max Factor, Senior, właściwie Maksymilian vel Michaił Faktorowicz urodzony w Zduńskiej Woli – producent i wynalazca kosmetyków, założyciel firmy Max Factor.

' 11 Paź
Rene Lacoste

Rene Lacoste triumfował w siedmiu turniejach wielkoszlemowych w grze pojedynczej. Następnie zaczął produkować swoją linię odzieży.

' 05 maja
Hugo Ferdinand Boss

Portret Hugo Ferdinanda Bossa założyciela firmy Hugo Boss AG, niemieckiej firmy zajmującej się produkcją odzieży i perfum. Założył swą pierwszą szwalnię w 1924 r. Firma upadła po kilku latach, ale odrodziła się w 1930 r. Warto zaznaczyć, że ta słynna obecnie marka miała też ciemniejsze okresy w swojej historii. Zapoczątkował je panujący wówczas kryzys finansowy i związana z nim groźba bankructwa firmy. Następny ciemny okres dla wizerunku marki powiązany jest z faktem wstąpienia w 1931 roku Hugo Ferdinanda Bossa do NSDAP. Heck Walter wraz z Karlem Diebitsch’em (SS-Oberführer) opracowali projekt jednolitego, całkowicie czarnego munduru SS. Z tego też względu już w drugiej połowie 1932 roku firma Hugo Boss rozpoczęła produkcję na rzecz niemieckiej armii. Oprócz wspomnianych mundurów SS firma Hugo Boss produkowała również mundury SA, mundury Wermachtu oraz Hitlerjugend. Zdecydowanie niechwalebnym zdarzeniem w historii Hugo Boss było również wykorzystywanie do pracy w zakładach robotników przymusowych, których zakwaterowano na terenie fabryki w bardzo złych warunkach. Jeńcy i przymusowi robotnicy pochodzili z Francji, Polski, Belgii, Włoch, Austrii i Czechosłowacji. Po zakończeniu II wojny światowej, za wspomniane powiązania z nazistami, Hugo Ferdinand Boss został pozbawiony czynnego prawa wyborczego i ukarany grzywną w wysokości 100.000 marek. Zmarł w 1948 roku, ale jego firma przetrwała.

prpjekty

Walter Heck ogląda projekty mundurów.

' 03 maja
Pierwsza fabryka obuwia braci Dassler

Pierwsza fabryka Gebrüder Dassler Schuhfabrik ( „Fabryka butów braci Dassler”). Adolf „Adi” Dassler i jego brat Rudolf Dassler byli założycielami odpowiednio firm Adidas i Puma.

' 08 Sty
Walt Disney z rodziną

Walt Disney (po lewej) wraz z bratem, ich żonami oraz matką przed otwarciem studia Disney.

' 02 maja
Edouard i Andre Michelin

Edouard i Andre Michelin wprowadzili opony klinczerowe (czyli opony pneumatyczne), które rewelacyjnie sprawdziły się w wyścigach rowerowych.