(Nie)znane zdjęcia związane z Adolfem Hitlerem

Znane i mniej znane, zabawne i mniej zabawne zdjęcia związane z postacią Adolfa Hitlera.

' 08 Sty
Jedno z pierwszych zdjęć zrobionych przez Aliantów w bunkrze Hitlera

Jedno z pierwszych zdjęć zrobionych przez aliantów w bunkrze Adolfa Hitlera.

' 18 Sty
Dajcie mi pięć lat, a nie poznacie Niemiec

Zniszczone przedmieścia Berlina i tablica z cytatem słów Adolfa Hitlera: “Dajcie mi pięć lat, a nie poznacie Niemiec”. Berlin, Niemcy

' 16 Kwi
Paula Hitler

Paula Hitler – młodsza siostra Adolfa Hitlera. Aresztowana i przesłuchiwana przez alianckich żołnierzy.

' 11 Sty
Ostatnie zdjęcie Hitlera

Ostatnie zdjęcie Adolfa Hitlera. Zostało ono zrobione prawdopodobnie dwa dni przed jego śmiercią. Hitler wraz z poślubioną dzień wcześniej Evą Braun popełnił samobójstwo.

' 08 Lut
William Patrick Hitler

William Patrick Hitler, bratanek Adolfa Hitlera, składa przysięgę wstępując w szeregi US Navy.

' 21 Lip
Operacja Walkiria

Hermann Göring ogląda miejsce w, którym doszło do zamachu na Adolfa Hitlera. Wilczy Szaniec. Zamach na życie Hitlera był kulminacją starań niemieckiego ruchu oporu nakierowanych na obalenie reżimu nazistowskiego i przejęcie władzy w Niemczech. Śmierć Führera miała ułatwić przeprowadzenie puczu wojskowego i zainstalowanie nowego rządu pod zwierzchnictwem Carla Friedricha Goerdelera jako kanclerza oraz Ludwiga Becka jako głowy państwa. Samego zamachu dokonał Claus Schenk Graf von Stauffenberg. De facto wybuch bomby zniszczył pomieszczenie, ale spowodował śmiertelne rany tylko u czterech osób, a Hitler wyszedł z zamachu bez większych obrażeń.

' 23 Gru
Prześwietlenie Hitlera

Jedyna znane zdjęcia prześwietlenia głowy Adolfa Hitlera wykonane w czasie badania dentystycznego wykonanego przez Hugo Blaschke – jego personalnego stomatologa. Wynika z nich, że niepoprawnie dbał o swoje zęby.

' 08 Sty
Adolf Hitler ogląda największe działo Schwerer Gustav

Adolf Hitler ogląda działo Schwerer Gustav. Jest to działo o największym kalibrze (800mm) biorącym udział w walce. Było ono prezentem od Gustava Kruppa dla Adolfa Hitlera, który w dowód wdzięczności i na cześć Gustava Kruppa nadał działu nazwę Gustav. Armata kolejowa Gustav była gigantycznym stalowym monstrum. Do transportu musiało być ono rozkładane przy pomocy dźwigów kolejowych, co, podobnie jak składanie w całość, trwało około 6 tygodni. Do doprowadzenia do gotowości bojowej potrzebowało czterech torów – dwóch wewnętrznych dla samego działa (musiały być one równoległe) i dwóch zewnętrznych dla dźwigów kolejowych, które były niezbędne podczas jego montażu. Montaż wymagał zaangażowania około 1400 osób – robotników, techników, wartowników. Maksymalna donośność: 47-50 km, masa pocisku: 4800 kg i 7100 kg.

' 06 Cze
Mercedes 770K

Mercedes 770K – prezent Adolfa Hitlera dla Carla Gustafa Emila Mannerheima na jego 75 urodziny.

' 31 Paź
Adolf Hitler i Francisco Franco

Adolf Hitler i Francisco Franco podczas spotkania. W trakcie rozmów poruszono sprawę przystąpienia Hiszpanii do paktu trzech, jednak Franco wyrażał się jedynie ogólnikowo, unikając jednoznacznych deklaracji. Odmówił także przystąpienia do wojny po stronie Niemiec w styczniu następnego roku, argumentując, że armia hiszpańska nie jest dostatecznie uzbrojona. Po zakończeniu spotkania Hitler powiedział, że prędzej da sobie wyrwać kilka zębów, niż po raz kolejny będzie rozmawiał z Franco.