Zdjęcia historyczne, które wywołują duże emocje

Garść historycznych zdjęć wywołujących duże emocje.

' 19 Sty
Rwanda

Zdjęcie autorstwa Annie Leibovitz, przedstawiające krwawe ślady stóp osób, które desperacko próbowały uciec przed oprawcami podczas masakry w Rwandzie. Masakra Tutsi dokonana przez Hutu trwała 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994 roku a jej ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi.

' 27 Mar
Sęp i dziewczynka

To przerażające zdjęcie zostało zrobione przez Kevina Cartera w 1993 roku w miejscowości Ayod w Sudanie. Rodzice dziecka pobiegli po jedzenie przywiezione przez pomoc humanitarną, a wyczerpana głodem dziewczynka próbowała podążać za nimi, od czasu do czasu zatrzymując się na odpoczynek. Właśnie wtedy na swej drodze spotkał tę wycieńczoną z głodu dziewczynkę Kevin Carter. Gdy zaczął jej robić zdjęcia, obok dziecka przyfrunął sęp. Carter wiedział, że takie zdjęcie będzie miało ogromną moc. Fotograf wyczekiwał właściwego momentu. Uznał, że najbardziej odpowiednia będzie chwila, w której ptak rozłoży skrzydła i ruszy do ataku. Wyczekiwany moment jednak nie nadszedł. Carter po zrobieniu zdjęcia przegonił sępa, lecz nie udzielił dziewczynce jakiejkolwiek pomocy.

Zdjęcie ukazało się na okładce New York Timesa 26 marca 1993 roku oraz bardzo szybko zostało przedrukowane przez wiele światowych dzienników. Przyniosło sławę Kevinowi Carterowi, otrzymał za nie Nagrodę Pulitzera, ale również spadł na niego grad oskarżeń za jego bierność. Zaledwie trzy miesiące po otrzymaniu nagrody fotoreporter popełnił samobójstwo w wieku 33 lat.

' 04 Paź
Tank Man

Oryginalne zdjęcie – nieprzycięte – przedstawiające zdarzenie, które miało miejsce na Chang’an Jie, około kilometr od Placu Niebiańskiego Spokoju w Chinach. Nieznany mężczyzna, trzymający w rękach siatki na zakupy, samotnie zastąpił drogę wycofującej się kolumnie czołgów. Kiedy czołgista próbował go ominąć, zastępował mu drogę, nie cofnął się także, gdy czołg jechał wprost na niego. Gdy pojazd się zatrzymał, mężczyzna wszedł na niego i krzyczał coś do znajdujących się w środku żołnierzy. Ostatecznie do mężczyzny podbiegło pięć innych osób, które odciągnęły go na bok. Do tej pory nie wiadomo, czy byli to życzliwi przechodnie pragnący ocalić Nieznanego Buntownika czy też aresztujący go funkcjonariusze chińskiej służby bezpieczeństwa. tankman

' 21 Sie
Kobieta atakująca skinheada

Kobieta, której matka przeżyła II Wojnę Światową atakuje demonstrującego skinheada swoją torebką. Szwecja. W szwedzkiej miejscowości Växjö miał odbyć się marsz zwolenników neonazistowskiej partii Nordiska rikspartiet. Lokalni mieszkańcy od początku byli temu przeciwni, obserwując ich w ciszy ze swych okien. Na demonstrację stawiło się kilkunastu z nich.

Gdy marsz ruszył, podbiegła do niego kobieta Danuta Danielsson (nazwisko panieńskie Seń) o polsko-żydowskich korzeniach, której matka przebywała podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym. Pani Danuta z impetem uderzyła torebką jednego ze skinheadów, co też uwieczniono na zdjęciu, które wkrótce obiegło cały świat. Symboliczny moment uchwycił na fotografii reporter gazety Dagens Nyheter, Hans Runesson, wykonane przez niego zdjęcie uzyskało status kultowego, a „ciotka z torebką” na stałe zapisała się w świadomości Szwedów. Fotografia została opublikowana następnego dnia w jednym z największych szwedzkich dzienników Dagens Nyheter, a następnie przedrukowana w kilku gazetach brytyjskich.

' 03 Paź
Omayre Sánchez

13 listopada 1985 roku nastąpiła potężna erupcja wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii. Pokrywa lodowcowa wulkanu błyskawicznie zamieniła się w ogromną falę lawin błotnych, które z wielką prędkością runęły na pobliskie miejscowości. Fala błota dotarła nawet na odległość 100 kilometrów od wulkanu, a w niektórych miejscach jej pokrywa sięgała 50 metrów. Omayre Sánchez w wyniku lawiny została uwięziona po szyję w wodzie. Konstrukcja budynku przygniotła jej nogę, uniemożliwiając jakiekolwiek próby oswobodzenia dziewczynki. Przez 60 godzin dziewczynka walczyła o życie, wciąż mając nadzieję, że zostanie uratowana. Ratownicy wraz z Czerwonym Krzyżem kilkukrotnie apelowali do władz o możliwość wypompowania wody i udzielenia większej pomocy uwiezionej. W końcu dali za wygraną i pozostali przy Omayri, pocieszając ją w ostatnich chwilach życia. Dziewczynka z każdą chwilą traciła swe siły, aż w końcu zmarła w wyniku gangreny oraz hipotermii.

' 13 Lip
Janek Wiśniewski

Demonstracje Grudnia. Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów. Nie znając wtedy prawdziwego nazwiska zabitego, bohaterem uczyniono wymyślonego Janka Wiśniewskiego – który stał się symbolem tamtych wydarzeń. Gdynia.

' 28 Lut
Protestujący podczas inwazji

Osoba protestująca podczas inwazji radzieckich wojsk w Pradze. Czechosłowacja.

' 10 Wrz
Ryszard Siwiec

Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Ryszard Siwiec były żołnierz AK na wieść o inwazji polskich żołnierzy na Czechosłowację postanowił zaprotestować. Jego akt protestu przybrał bardzo tragiczną formę. Podczas imprezy dożynkowej na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w obecności 100 tys. ludzi, dyplomatów i polityków postanowił dokonać samospalenia. Przed wyjazdem na dożynki spisał testament, a ostatnie jego słowa brzmiały: Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!

' 13 Sie
Harold Whittles

Mały zdziwiony chłopiec, który wielkimi oczami wpatruje się w obiektyw aparatu. Sprawia wrażenie, że czegoś bardzo się przestraszył. Ale czego, bardzo trudno odgadnąć. Chłopiec ma na imię Harold Whittles i liczy sobie prawie 5 lat. Właśnie przeżył coś zupełnie wyjątkowego, co na zawsze go zmieni. Usłyszał pierwszy w życiu dźwięk. Lekarz przed chwilą włożył w jego ucho aparat słuchowy. Mały Harold przeżył zupełny szok, kiedy usłyszał nagrany na taśmie swój własny głos. Fotografia zostało wykonana w 1963 roku w mieście Peoria w stanie Illinois.

' 04 Lut
Thich Quang Duc

Buddyjski mnich mahajana Thich Quang Duc, a właściwie Lâm Văn Tức, na oczach tłumu dokonuje aktu samospalenia w ramach protestu przeciwko dyskryminacji buddystów przez katolickiego prezydenta Wietnamu Południowego, Ngô Đình Diệma.wym. Zdjęcie palącego się Thích Quảng Ðứca wykonane przez Malcolma W. Browne′a szyybko obiegło świat i zostało wyróżnione nagrodą World Press Photo za rok 1963. Jednak akt samospalenia nie przyczynił się do szybkiego upadku dyktatury – prezydent mimo nacisków nie łagodził swojej polityki. W 1992 roku amerykański zespół Rage Against the Machine wybrał zdjęcie płonącego mnicha na okładkę swojego debiutanckiego albumu.

' 06 Sie
Ukraińska Powstańcza Armia

Członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii formacji zbrojnej stworzonej przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku i przez nią kierowana. Działała głównie na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na terenach na zachód od linii Curzona.

' 08 maja
Niemiecki żołnierz

Niemiecki żołnierz rozpacza po powrocie do rodzinnego domu. Okazało się, że nikogo już tam nie było.

' 19 Kwi
Polska flaga w Berlinie

Antoni Jabłoński, żołnierz który zawiesił polską flagę w Berlinie na mierzącej ponad 60 m kolumnie Zwycięstwa znajdującej się w parku Tiergarten. W szturmie na Berlin uczestniczyło ok. 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.
Walki w Berlinie były bardzo ciężkie, Niemcy byli w każdym domu – wspominał Antoni Jabłoński. Jego oddział do Kolumny Zwycięstwa dotarł w nocy i tam skrył się przed ostrzałem. Gdy następnego dnia rano Niemcy złożyli broń, dowódca oddziału zdecydował o zawieszeniu flagi na szczycie budowli. polska-flaga-berlin Z końca walk, jak mówił kapitan, cieszyły się obie strony konfliktu. Świętowania jednak nie było. Jabłoński zapamiętał z tamtej chwili ulgę i głód. Niedługo później pociągiem wrócił do Polski. W kraju pracował jako listonosz i sprzedawca. W Surażu był rozpoznawaną postacią, często zapraszano go do szkół, by z kolejnymi pokoleniami dzielił się swoimi doświadczeniami. flaga-berlin Kapitan Jabłoński zmarł 6 lipca 2015 roku w Surażu na Podlasiu. Był tam rozpoznawaną i szanowaną postacią.