Zdjęcia historyczne, które wywołują duże emocje

Garść historycznych zdjęć wywołujących duże emocje.

' 19 Sty
Rwanda

Zdjęcie autorstwa Annie Leibovitz, przedstawiające krwawe ślady stóp osób, które desperacko próbowały uciec przed oprawcami podczas masakry w Rwandzie. Masakra Tutsi dokonana przez Hutu trwała 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994 roku a jej ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi.

' 04 Paź
Tank Man

Oryginalne zdjęcie – nieprzycięte – przedstawiające zdarzenie, które miało miejsce na Chang’an Jie, około kilometr od Placu Niebiańskiego Spokoju w Chinach. Nieznany mężczyzna, trzymający w rękach siatki na zakupy, samotnie zastąpił drogę wycofującej się kolumnie czołgów. Kiedy czołgista próbował go ominąć, zastępował mu drogę, nie cofnął się także, gdy czołg jechał wprost na niego. Gdy pojazd się zatrzymał, mężczyzna wszedł na niego i krzyczał coś do znajdujących się w środku żołnierzy. Ostatecznie do mężczyzny podbiegło pięć innych osób, które odciągnęły go na bok. Do tej pory nie wiadomo, czy byli to życzliwi przechodnie pragnący ocalić Nieznanego Buntownika czy też aresztujący go funkcjonariusze chińskiej służby bezpieczeństwa. tankman

' 03 Paź
Omayre Sánchez

13 listopada 1985 roku nastąpiła potężna erupcja wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii. Pokrywa lodowcowa wulkanu błyskawicznie zamieniła się w ogromną falę lawin błotnych, które z wielką prędkością runęły na pobliskie miejscowości. Fala błota dotarła nawet na odległość 100 kilometrów od wulkanu, a w niektórych miejscach jej pokrywa sięgała 50 metrów. Omayre Sánchez w wyniku lawiny została uwięziona po szyję w wodzie. Konstrukcja budynku przygniotła jej nogę, uniemożliwiając jakiekolwiek próby oswobodzenia dziewczynki. Przez 60 godzin dziewczynka walczyła o życie, wciąż mając nadzieję, że zostanie uratowana. Ratownicy wraz z Czerwonym Krzyżem kilkukrotnie apelowali do władz o możliwość wypompowania wody i udzielenia większej pomocy uwiezionej. W końcu dali za wygraną i pozostali przy Omayri, pocieszając ją w ostatnich chwilach życia. Dziewczynka z każdą chwilą traciła swe siły, aż w końcu zmarła w wyniku gangreny oraz hipotermii.

' 13 Lip
Janek Wiśniewski

Demonstracje Grudnia. Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów. Nie znając wtedy prawdziwego nazwiska zabitego, bohaterem uczyniono wymyślonego Janka Wiśniewskiego – który stał się symbolem tamtych wydarzeń. Gdynia.

' 10 Wrz
Ryszard Siwiec

Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Ryszard Siwiec były żołnierz AK na wieść o inwazji polskich żołnierzy na Czechosłowację postanowił zaprotestować. Jego akt protestu przybrał bardzo tragiczną formę. Podczas imprezy dożynkowej na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w obecności 100 tys. ludzi, dyplomatów i polityków postanowił dokonać samospalenia. Przed wyjazdem na dożynki spisał testament, a ostatnie jego słowa brzmiały: Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!

' 04 Lut
Thich Quang Duc

Buddyjski mnich mahajana Thich Quang Duc, a właściwie Lâm Văn Tức, na oczach tłumu dokonuje aktu samospalenia w ramach protestu przeciwko dyskryminacji buddystów przez katolickiego prezydenta Wietnamu Południowego, Ngô Đình Diệma.wym. Zdjęcie palącego się Thích Quảng Ðứca wykonane przez Malcolma W. Browne′a szyybko obiegło świat i zostało wyróżnione nagrodą World Press Photo za rok 1963. Jednak akt samospalenia nie przyczynił się do szybkiego upadku dyktatury – prezydent mimo nacisków nie łagodził swojej polityki. W 1992 roku amerykański zespół Rage Against the Machine wybrał zdjęcie płonącego mnicha na okładkę swojego debiutanckiego albumu.

' 06 Sie
Ukraińska Powstańcza Armia

Członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii formacji zbrojnej stworzonej przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku i przez nią kierowana. Działała głównie na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na terenach na zachód od linii Curzona.

' 19 Kwi
Polska flaga w Berlinie

Antoni Jabłoński, żołnierz który zawiesił polską flagę w Berlinie na mierzącej ponad 60 m kolumnie Zwycięstwa znajdującej się w parku Tiergarten. W szturmie na Berlin uczestniczyło ok. 12 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.
Walki w Berlinie były bardzo ciężkie, Niemcy byli w każdym domu – wspominał Antoni Jabłoński. Jego oddział do Kolumny Zwycięstwa dotarł w nocy i tam skrył się przed ostrzałem. Gdy następnego dnia rano Niemcy złożyli broń, dowódca oddziału zdecydował o zawieszeniu flagi na szczycie budowli. polska-flaga-berlin Z końca walk, jak mówił kapitan, cieszyły się obie strony konfliktu. Świętowania jednak nie było. Jabłoński zapamiętał z tamtej chwili ulgę i głód. Niedługo później pociągiem wrócił do Polski. W kraju pracował jako listonosz i sprzedawca. W Surażu był rozpoznawaną postacią, często zapraszano go do szkół, by z kolejnymi pokoleniami dzielił się swoimi doświadczeniami. flaga-berlin Kapitan Jabłoński zmarł 6 lipca 2015 roku w Surażu na Podlasiu. Był tam rozpoznawaną i szanowaną postacią.