Mama i dziecko
5 zachowań charakterystycznych dla toksycznych rodziców
Nie tylko związki romantyczne mogą być toksyczne. Każda relacja dwojga lub większej ilości ludzi może być wyniszczająca. Rodzice wbrew pozorom bardzo często stosują mikro agresję. Czasami wydaje im się, że to dobre dla procesu wychowawczego, niestety większość stosuje ją celowo, aby zranić dziecko i zdobyć nad nim psychiczną, a czasami również fizyczną władzę. Jak rozpoznać przemoc wobec dziecka? Te 5 zachowań zawsze wskazuje na to, że rodzice krzywdzą swoje dzieci.
Stawianie się w roli ofiary
Rodzice, którzy gnębią swoje dzieci, często stawiają siebie w roli ofiary całej sytuacji. Oznacza to w praktyce, że dzieciom nieustannie wmawiane jest, że ich rodzice są przez nich krzywdzeni, co prowadzi do ciągłego narastania poczucia winy u dziecka. Takie zachowania u rodziców występują głównie wtedy, gdy chcą kontrolować dziecko i mieć je zawsze przy sobie. Najczęściej można spotkać się w takich sytuacjach ze słowami, że nie szanujemy naszych rodziców, albo nie doceniamy tego, co dla nas zrobili. W ten sposób dzieci są obwiniane o coś, czego w zasadzie nie zrobiły.
Przesadne krytykowanie
Nie ważne, jak utalentowane, zdolne czy zaradne jest dziecko, zawsze znajdzie się coś, za co można je skrytykować. Przesadne krytykowanie to strategia głównie tych rodziców, których plany i marzenia nigdy się nie spełniły lub którzy boją się, że ich dziecko wyrośnie na kogoś lepszego od nich. W takiej sytuacji każde osiągnięcie dziecka zostanie umniejszone albo zamiast pochwał spotka się tylko z krytyką, bardzo mocną i często krzywdzącą. Przez to dziecko traci pewność siebie i uczy się, że jego osiągnięcia nigdy nie będą na tyle wystarczające, aby zadowolić jego rodziców.
Faworyzowanie jednego dziecka
W rodzinach wielodzietnych faworyzowanie jednego z rodzeństwa zazwyczaj najmłodszego jest taktyką mającą na celu dobitne uświadomienie dziecku, że jest niekochane. Dzieje się tak często, gdy rodzice obwiniają swoich potomków o zniszczenie im życia. Jeśli dziecko pojawia się na świcie zbyt wcześnie albo okazuje się, że nie są na nie jeszcze gotowi, bardzo często przelewają swoje frustracje na nie. Gdy pojawia się kolejne, już wyczekiwane, bardzo szybko może okazać się, że starsze dziecko jest zaniedbywane albo poniżane i ciągle porównywane ze swoim „lepszym” rodzeństwem.
Wmawianie dziecku, że na miłość musi sobie zasłużyć
Każdy człowiek potrzebuje miłości, ciepła i czułości, zwłaszcza w początkowych fazach życia. Dzięki nim uczymy się empatii i zrozumienia. Toksyczni rodzice nie dadzą jej nam jednak, a na pewno nie bez powodu. Dręczący rodzic zrobi wszystko, żeby nie musieć okazywać Ci uczuć, będzie więc wmawiał Ci, że na miłość musisz sobie zasłużyć. A im lepiej będzie Ci iść z tym „zarobieniem sobie” na miłość i uznanie, tym większe będą wobec Ciebie wymagania. Najgorsze w tym jest to, że to dziecko będzie się obwiniało i wmawiało sobie, że nie jest dostatecznie dobre dla rodzica.
Grożenie przemocą
Toksyczni rodzice często grożą swoim dzieciom, że zastosują przeciwko nim przemoc fizyczną, jednak nigdy tego nie robią. To wystarczy, aby zastraszyć dziecko i całkowicie je sobie podporządkować. Toksyczni rodzice często wymagają od dzieci samych sukcesów, a kiedy nie udaje się im ich osiągnąć, zaczynają krzyczeć i obwiniać o to dziecko, po czym mówią, że jeśli jeszcze raz się to wydarzy, zastosują konkretną przemoc. W ten sposób dziecko zostaje zmuszone do wykonania zadania dobrze pod groźbą katy cielesnej. Takie zachowania również prowadzą do obniżenia samooceny u dzieci.
-
Zakupy1 rok ago
Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?
-
Mama i dziecko4 lata ago
5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła średnia
-
Biznes i prawo3 lata ago
Licencja transportowa w pigułce.
-
Biznes i prawo2 lata ago
Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?
-
Biznes i prawo4 lata ago
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – jak działa?
-
Biznes i prawo3 lata ago
Współwłasność mieszkania – czym jest? Z czym się wiąże?
-
Finanse4 lata ago
Czym jest efekt latte i dlaczego ekonomiści go lubią
-
Praca i nauka4 lata ago
Co jest naprawdę ważne w procesie uczenia się?
You must be logged in to post a comment Login