Biznes i prawo
Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?

Każde państwo na świecie ma swój własny, unikalny system prawny. W większości przypadków wywodzi się on z dwóch zasadniczych źródeł: prawa rzymskiego lub prawa anglosaskiego, zwanego też precedensowym. Pomiędzy tymi systemami występują zasadnicze różnice, które dotyczą wszystkich gałęzi prawodawstwa, w tym prawa karnego, ale to nie wszystko. Poszczególne państwa często mają odmienne podejście do różnych rodzajów przestępstw, przez co określone zachowania lub przedmioty po przekroczeniu granicy mogą spotkać się z poważnymi konsekwencjami ze strony organów ścigania. Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?
Prawo karne – uniwersalne zakazy
Istnieje zestaw określonych przestępstw, które są zakazane właściwie we wszystkich państwach świata. Dotyczy to szczególnie najcięższych zbrodni takich jak morderstwo, próba zabójstwa czy gwałt, ale nie tylko. Zasadniczo cały świat zakazuje i aktywnie ściga przestępstwa dokonywane przy wykorzystaniu przemocy, w których ofiara jest narażona na poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć. Oczywiście to niejedyna kategoria zakazów zawartych w prawie karnym większości krajów świata, ale w wielu przypadkach egzekwowanie niektórych rodzajów zakazów, np. związanych z walką z korupcją lub oszustwami, bywa różna.
Jakie są rodzaje prawa karnego?
Wspomnieliśmy już, że są dwa zasadnicze systemy prawne: prawo stanowione oraz prawo precedensowe. W tym pierwszym przypadku prawo karne obejmuje jedynie to, co zostało bezpośrednio zapisane w przepisach. Natomiast w systemie anglosaskim można zostać skazanym również na podstawie precedensów, które pojawiły się w ramach historii sądownictwa. Warto jednak zauważyć, że w tego rodzaju systemie prokuratorzy i oskarżyciele mają dużą swobodę i mogą często zdecydować się na ugodę z oskarżonymi lub całkowicie odstąpić od oskarżenia,
Prawo karne – różnice między państwami
Przyjrzymy się teraz przykładowym różnicom w prawie karnym między państwami. Większość krajów świata traktuje posiadanie narkotyków jako przestępstwo, ale zdarzają się wyjątki, czego przykładem może być Portugalia czy Czechy. W wielu krajach o silnie religijnym społeczeństwie w prawie karnym zawarte są zakazy wprowadzone przez dominującą religię. Dotyczy to głównie świata arabskiego, gdzie nielegalne jest np. picie alkoholu czy odsłanianie twarzy przez kobiety. W krajach autorytarnych przestępstwem może być krytyka władz lub sprzeciwianie się państwowej propagandzie. Tak dzieje się w Korei Północnej, a już kilkoro zagranicznych turystów, którzy odwiedzili ten kraj, skończyło w więzieniu za łamanie podobnych przepisów.
To jedynie wierzchołek góry lodowej, bo różnice w prawie karnym mogą dotyczyć nie tylko rodzaju przestępstw, ale też kar, jakie są za nie możliwe. Przykładowo w Norwegii nie można zostać skazanym na dożywocie za zabójstwo, a prawo karne w USA przewiduje za to nawet karę śmierci. Jedno jest pewne – różnice w prawie karnym między poszczególnymi państwami są z reguły bardzo duże.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Płaza Głąb sp.p..
-
Zakupy2 lata ago
Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?
-
Zdrowie3 lata ago
Strialys krem na rozstępy. Efekty Cie zaskoczą!
-
Biznes i prawo4 lata ago
Licencja transportowa w pigułce.
-
Biznes i prawo5 lat ago
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – jak działa?
-
Biznes i prawo4 lata ago
Współwłasność mieszkania – czym jest? Z czym się wiąże?
-
Mama i dziecko2 lata ago
Wsparcie psychologiczne dla dzieci i matek w Polsce: Przegląd instytucji, organizacji i możliwości pomocy
-
Budownictwo2 lata ago
Rękawice robocze – elektroizolacyjne
-
Budownictwo5 lat ago
Galeria pomysłów na ścianę, aby ulepszyć swój wystrój.
You must be logged in to post a comment Login