Jak walczyć ze stresem?

walka-ze-stresem.jpg

Stres jest naturalną reakcją organizmu na wszystko, co go „atakuje”. Podkreślamy, gdy mamy do czynienia z sytuacjami traumatycznymi, konfliktowymi lub gwałtownymi. Dzieci, młodzież, młodzi ludzie, mężczyźni, kobiety, osoby starsze, każdy może doświadczyć stresu w swoim życiu. Jeśli występuje on doraźnie, stres jest stosunkowo łatwy do opanowania. Ale kiedy staje się chroniczny, sprawy zaczynają się robić naprawdę źle. I wtedy naprawdę musisz znaleźć skuteczne sposoby, by sobie z tym poradzić. W przeciwnym razie dana osoba będzie stopniowo niszczona przez stres i stopniowo traci kontrolę nad swoim życiem.

Jakie są oznaki stresu?

Aby skutecznie walczyć ze stresem, ważne jest, aby rozpoznawać jego oznaki. Jakie są główne objawy stresu? Objawy i oznaki mogą być emocjonalne, psychiczne lub fizyczne, lub wszystkie trzy. Emocjonalnie, konkretnie, jak to się przejawia? Przez drażliwość, lęk lub udrękę, która wzrasta, lub przez utratę pewności siebie i poczucia własnej wartości. Na poziomie umysłowym, zestresowana osoba może być narażona na trwałe zmartwienie, które na dłuższą metę ją wyczerpuje. Wreszcie, na poziomie fizycznym, najbardziej oczywiste oznaki to bóle głowy, zawroty głowy, bóle mięśni, zaburzenia snu i jedzenia, nudności, skrajne zmęczenie, itp.

Wskazówki dotyczące lepszego zarządzania stresem.

Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją inne czynniki, które mogą powodować stres, zwłaszcza palenie tytoniu, zażywanie narkotyków lub innych nielegalnych substancji. Oznacza to, że dla tych, którzy chcą zmniejszyć swój stres, konieczne jest rozpoczęcie od wyeliminowania tych przyczyn, być może stopniowo, ale zdecydowanie. Bardzo ważne są również ćwiczenia fizyczne, ponieważ zmniejszają one napięcie, a także ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Kiedy jesteśmy niespokojni, trudno nam oddychać. W związku z tym w organach brakuje tlenu i nie mogą one prawidłowo funkcjonować. Aby nie zemdleć i szybko odzyskać spokój, ważne jest, aby dzięki głębokiemu oddechowi odblokować przeponę. W każdym razie, warto być świadomym swojej kondycji i szukać pomocy, gdy czujesz się przytłoczony i przytłoczony wydarzeniami. Zaufanie do rodziny i przyjaciół może prowadzić do praktycznych rozwiązań. Ważne jest również, aby nie izolować się, nie pozostawać w swoim kącie i nie przeżywać prób w pojedynkę.

Konieczne jest poszukiwanie towarzystwa innych, utrzymywanie kontaktu z intymnymi osobami, które mogą otworzyć drzwi awaryjne. Nie wolno zapominać, że nie dbanie o siebie może w dłuższej perspektywie prowadzić do chronicznego stresu, który następnie staje się chorobą, jeszcze trudniejszą do wyleczenia. Stres, który jest ignorowany, może stać się skomplikowany i niekontrolowany. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z tym poradzić, gdy tylko do tego dojdzie.

Warto też mieć na uwadze, że każdy organizm inaczej walczy z czynnikami stresowymi, reaguje różnie na bodźce i to co jednych stresuje, innych może wprowadzać w dobry nastrój i przynosić ulgę. Rozładowanie napięcia może przybierać różne formy. Jedni potrzebują aktywności fizycznej, inni znajdują ukojenie w grach logicznych, zręcznościowych czy grach typu escape room. Jeżeli jesteś w grupie graczy, którym przeżywanie przygód na ekranie monitora sprawia dużą przyjemność, a przy tym jeszcze pozwala pozbyć się negatywnych emocji, to może zainteresują Cię również gry hazardowe za darmo na telefon. Warto jednak zastanowić się, czy gry z jakimi spotykasz się każdego dnia naprawdę pomagają Ci w uporaniu się ze stresem, czy są jedynie ucieczką przed problemem, który i tak czyha za rogiem.

Dodaj komentarz

scroll to top