Licencja transportowa w pigułce.

licencje-transportowe-05.jpg

Licencja transportowa to dokument, bez którego nie możemy wykonywać transportu towarów, rzeczy i ludzi na terenie kraju lub zagranicą. Wyjątek stanowią przewozy nie mające charakteru zarobkowego, ale stanowią mały odsetek wszystkich przewoźników w kraju, więc dzisiaj skupimy się na grupie przedsiębiorców, która myśli o założeniu firmy transportowej w celach zarobkowych. Oczywiście możemy prowadzić działalność bez licencji – niezgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami – ale raczej nie będzie to opłacalne dla firmy i kierowcy wykonującego swój zawód.

Jakie muszę spełniać warunki, aby ubiegać się o licencję transportową?

Aby ubiegać się o licencję transportową, chociaż jedna z osób zarządzających firmą musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Dodatkowo przedsiębiorca nie może posiadać wyroków za przestępstwa skarbowe i te związane z wykonywaniem zawodu. Ubieganie się o licencje transportową dyskwalifikuje również zakaz wykonywania transportu drogowego nałożony na przedsiębiorcę, a także brak dobrej reputacji. Ostatnim warunkiem do ubiegania się o licencje jest zdolność finansowa przedsiębiorstwa, która wynosi 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu i 5 tysięcy euro na każdy kolejny.

Czym jest certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych potwierdza zdolność i umiejętność kierującego firmą, do zarządzania działem transportowym. Certyfikat uzyskujemy po odbyciu specjalnego kursu, który obejmuje różne dziedziny prawa: cywilnego, handlowego, socjalnego czy podatkowego, a także zarządzania finansami firmy, norm technicznych czy bezpieczeństwa drogowego.

Czym jest dobra reputacja przedsiębiorcy?

Swoją dobrą reputację przedsiębiorca potwierdza zaświadczeniem o niekaralności, a także brakiem wyroków sądowych w zakresie wyroków sądowych w zakresie mienia, środowiska oraz płac i pracy wobec zatrudnionych pracowników.

Czy można użyczyć licencję transportową?

Licencja transportowa to dokument wydawany na dane konkretnego przedsiębiorstwa (prezesa, właściciela firmy, członka zarządu). Nie ma możliwości pożyczenia czy odsprzedania licencji transportowej zarówno w transporcie krajowym jak i międzynarodowym. Jedyną dopuszczalną formą „pożyczenia” licencji jest nabycie przedsiębiorstwa, na które licencja została wydana.

Czy mogę liczyć na pomoc w zakresie uzyskania licencji czy jestem skazany na siebie?

W Polsce z najdziemy mnóstwo firm, które służą swoim wsparciem w zakresie uzyskania licencji transportowej. Największą i najbardziej kompetentną jaką możemy znaleźć to BOS Licencje transportowe, która obsłuży nas w zakresie transportu kompleksowo. Firma nie tylko zadba o licencję transportową, ale także o wszelkie zezwolenia i ubezpieczenia. Jej dodatkowym atutem jest fakt, że mieści się w tym samym budynku co Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Biuro ds. Transportu Międzynarodowego.

Na jaki okres jest wydawana licencja transportowa?

Licencja transportowa krajowa wydawana jest na okres od 2 do 50 lat, natomiast licencja transportowa międzynarodowa na okres od 5 do 10 lat.

Jakie koszty są związane z ubieganiem się o licencje transportowe?

W zależności od tego, czy ubiegasz się o licencję krajową czy międzynarodową, koszty wnioskowania o pozwolenie będą różne. Na cenę ma też wpływ czy chcesz przewozić wyłącznie towary i rzeczy, czy osoby. Ogólnie koszt uzyskania licencji to od 700 zł do kilku tysięcy, plus dodatkowe certyfikaty i poduszka finansowa firmy. Jeżeli interesują Cię dokładne koszty, za konkretne działania i pozwolenia zachęcamy do kontaktu z BOS Licencje transportowe, który zbada stan Twojego przedsiębiorstwa i pomoże określić jaki budżet będzie potrzebny, aby ubiegać się o interesującą Cię licencję transportową.

Dodaj komentarz

scroll to top