5 mitów o szkole średniej

mity-o-szkole-sredniej.jpg

Szkoła średnia znana z amerykańskich filmów i seriali może napawać strachem, zwłaszcza nowych uczniów. U nas jednak szara rzeczywistość jest przytłaczająca i polskie szkoły niewiele mają wspólnego z zamorskimi High Schools. Czy jest się jednak czego obawiać? Oto lista pięciu najpopularniejszych mitów o szkole średniej, które wcale nie muszą okazać się prawdą!

Młodsi uczniowie są gnębieni przez starszych

To absolutna nieprawda, a jeśli jakiś uczeń jest gnębiony, to zwykła patologia i nie należy tego traktować jako coś normalnego. Prawda jest taka, że starsze roczniki, zwłaszcza w dużych szkołach nie wiedzą po prostu, kto jest na którym roku i nie mają żadnego interesu w dowiadywaniu się tego. Jeśli nie dasz nikomu powodów do nielubienia czy nienawidzenia Cię, nikt nie będzie specjalnie zwracać na Ciebie uwagi. Gnębienie w szkołach jest znacznie powszechniejsze w podstawówkach niż w szkołach średnich, a jeśli zdarzy się w tych drugich, masz więcej możliwości, żeby interweniować!

W szkole średniej jest trudniej niż w podstawówce

Na pewno w szkole średniej jest inaczej niż w podstawówce. Tutaj każdy uczeń jest traktowany tak samo, bez względu na wiek. Każdy jest dorosły i ma obowiązek o siebie zadbać. Nie znaczy to jednak, że trudniej jest zdać z klasy do klasy czy osiągnąć dobre oceny. Tak naprawdę z czasem bez problemu przyzwyczaisz się do nowych warunków nauczania i przywykniesz do sposobu, w jaki ocenia się w szkołach średnich. Musisz pamiętać, że nie jesteś już dzieckiem i twoje oceny będą zależały jedynie od osiągniętych rezultatów, a nie włożonej pracy czy chęci.

W szkole średniej trzeba imprezować, żeby stać się częścią grupy

Wielu młodych ludzi wyobraża sobie szkołę średnią jako pełną ogólnodostępnych używek i alkoholu strefę, w której liczy się tylko to, ile kto wypił na ostatniej imprezie. Oczywiście osoby myślące w ten sposób zdarzają się i to nie incydentalnie, nie jest jednak zasadą, że będąc w szkole średniej, musisz palić czy imprezować, żeby wpasować się w grupę. O ile nie trafisz do patologicznej szkoły, na pewno na swoim roku znajdziesz osoby mające taki sam stosunek do używek jak Ty, z którymi powinieneś spędzać czas. Ważne jest to, żebyś czuł/a się komfortowo w towarzystwie, w którym przebywasz.

Trzeba iść na studniówkę

Studniówka to nie matura, nie musisz się na niej stawić. To bardzo ważne, wiele osób zmusza się do pójścia na studniówkę, bo szkoda im pieniędzy albo nie chcą się ośmieszyć przed znajomymi. Prawda jest taka, że wielu młodych ludzi decyduje się na zrezygnowanie z tego wydarzenia, nawet jeśli przed szkołą średnią to ekscytowało ich najbardziej. Dzieje się tak często przez brak partnera albo niechęci do ogółu towarzystwa. Studniówka absolutnie nie jest imprezą, na której musisz się stawić, nawet jeśli już za nią zapłaciłeś/aś i zadeklarowałeś/aś swój udział.

Na pewno będziesz potrzebować korepetycji

Nie potrzebujesz korepetycji, żeby zdać maturę. Wbrew pozorom najważniejszy egzamin naszego życia nie jest aż tak trudny, jak go nauczyciele malują. Jeśli nie jesteś sobie w stanie poradzić z jakimś przedmiotem, korepetycje mogą okazać się konieczne, ale jeśli jesteś w stanie sam/a usiąść nad książkami i dokładnie przeanalizować i poznać zagadnienie, które sprawia Ci trudność, nie ma po co inwestować w korepetytora. Zwłaszcza jeśli twój nauczyciel potrafi Ci to wytłumaczyć i jest otwarty na odpowiadanie na wszelkie twoje pytania.

Dodaj komentarz

scroll to top