5 rzeczy, które musisz zrobić przed zakupem pierwszej nieruchomości

zakup-pierwszej-nieruchomosci.jpg

Własne mieszkanie, czy dom to marzenie wielu z nas. Przychodzi taki moment, gdy naprawdę wiemy, że chcemy osiąść w jednym miejscu i mieć coś całkowicie na własność. Tyle tylko, że przy naszych dochodach to naprawdę wielkie wyzwanie i większość z nas, aby spełnić to marzenie, musi sięgnąć po kredyt hipoteczny. Co zrobić, by wizji o szczęściu, nie zamienić na wieloletni koszmar?

Policz swoje oszczędności

Pamiętaj, że każdy bank wymaga przynajmniej 20% wkładu własnego, aby udzielić ci kredytu. To nie jedyna gotówka, jak ci będzie potrzebna. Musisz liczyć się z kosztami ubezpieczenia nieruchomości, ewentualnego remontu, przeprowadzki, a także opłat notarialnych. Bank może pożyczyć ci pieniądze, ale raczej będzie to już komercyjny kredyt, stosunkowo drogi. Nie trzeba dodawać, że im większe masz oszczędności, tym lepiej. Kilka miesięcy po nabyciu nowego mieszkania to koszty urządzenia się. Warto mieć w zapasie kwoty na spłatę przynajmniej kilku rat, gdyby coś nieoczekiwanego wydarzyło się w twoim życiu.

Zrób bilans wydatków

Najlepiej, postaraj się o dokładne obliczenie swojego miesięcznego budżetu. Policz koszty stałe, wydatki bieżące i porównaj je z dochodami. Weź pod uwagę tylko stałe dochody. To miło, że raz na kwartał dostajesz nagrodę od szefa, a partnerka wynagrodzenie za nadgodziny, licz się jednak z tym, że to dochód nieregularny i nie zawsze musi się powtórzyć. Zliczenie budżetu jest bardzo istotne, bo będziesz wiedzieć, na jak wysoką ratę, możesz sobie pozwolić.

Znajdź mieszkanie marzeń

Nie decyduj pochopnie i nie czekaj na okazję. Obejrzyj, jak najwięcej mieszkań i pomyśl, czy na pewno będziesz się dobrze czuć akurat w tym lokalu. Zwracaj uwagę na lokalizacje. Być może teraz nie przeszkadza ci spora odległość od komunikacji miejskiej, ale za kilka lat może być uciążliwa. Podobnie, nawet jeśli nie masz dzieci, nie wykluczaj, że za kilka lat się na nie zdecydujesz i położenie szkoły stanie się bardzo istotne. Kupujesz mieszkanie na wieloletni kredyt, a więc oceniaj jego perspektywy w długim czasie.

Sprawdzaj

Zainteresuj się dotychczasowymi inwestycjami dewelopera i jego rzetelnością. Poszukaj osób, które już kupiły u niego nieruchomość i ustal, czy nie napotkały na jakieś trudności. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, sprawdź, czy właściciele niczego przed tobą nie ukrywają i czy lokal jest wolny od zobowiązań. Ustal przyczynę sprzedaży. Być może to uciążliwe sąsiedztwo, które i dla ciebie może być trudne do zniesienia.

Nie zadłużaj się do granic możliwości

Banki zwykle dość wysoko wyceniają nasze zdolności kredytowe. Zakładają niewielkie kwoty na bieżące wydatki i pozwalają na zaciągnięcie naprawdę dużych kredytów. Zastanów się tylko, czy na pewno tego chcesz. Być może teraz, pchany marzeniem o własnym lokum, stwierdzisz, że pozbędziesz się auta, aby zbytnio nie obciążało budżetu, czy wyrzekniesz wyjazdów na wakacje. Tylko, czy za kilka lat nie będziesz żałował? Reprezentacyjny lokal może nie wynagrodzić wyrzeczeń, które cię czekają.

Dodaj komentarz

scroll to top