5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła średnia

lekcja-szkoly-sredniej.jpg

Group of students walking at school

Jeśli przechodzisz przez cały system edukacji z założeniem, że szkoła niczego Cię nie nauczy, nawet nie wiesz, w jak dużym błędzie jesteś! Szkoła to najlepsze szkolenie z dorosłego życia. Jest pełna różnych, niekoniecznie znanych Ci ludzi i zadań, których wykonanie niekoniecznie przyjdzie Ci z łatwością. Ponadto szkoła daje Ci wiele życiowych lekcji, które zostaną z Tobą do końca życia i pokażą, jak działa świat na zewnątrz.

Nie liczy się włożona praca, tylko rezultaty

To pierwsza lekcja, którą wykłada nasz szkoła średnia i która może naprawdę zaboleć. Podstawówka to etap przejściowy, gdzie tak naprawdę jesteśmy traktowani jeszcze jak dzieci i jesteśmy doceniani za każdą aktywność i wszelką włożoną pracę. W szkole średniej jest zupełnie inaczej. Nikt nie zapyta Cię, ile godzin spędziłeś nad prezentacją albo ile nocy zarwałaś, aby napisać ten egzamin dobrze, liczą się tylko rezultaty tej pracy. Często będziesz na korytarzu słyszeć niezadowolonych uczniów, którzy oburzają się na fakt, że nikt nie docenia ich pracy. A prawda jest taka, że w dorosłym życiu, w pracy będziesz przechodzić przez to samo, tylko zamiast ocen będziesz dostawać pensję.

Jesteś odpowiedzialny za swoje niedopatrzenia

Jeśli zapomnisz przynieść pracy na czas, nikt nie będzie dla Ciebie przekładał terminów (no, chyba że masz szczęście), a Ty będziesz musiał/a ponieść karę za swoje niedopatrzenia. Gorzej dzieje się, gdy musisz pracować w grupie i nie wywiążesz się ze swojej części zadania, wtedy cierpi cała grupa, a Ty zbierasz sobie wrogów i tracisz wartościowe kontakty. Jeśli zapominasz albo się nie uczysz, to tylko twój problem i tak samo będzie w dorosłym życiu, tylko często na większą skalę i bardziej dotkliwe w skutkach. Szkoła pokazuje Ci jedynie, że za swoje sukcesy jesteś odpowiedzialny/na tylko Ty.

Inni będą lepsi

Jeśli w szkole podstawowej byłeś/aś we wszystkim najlepszy/sza, w szkole średniej najpewniej się to zmieni. Nie będzie już czasu na nadążanie ze wszystkim, a do tego dojdzie jeszcze życie towarzyskie, które wiele osób przedkłada nad naukę. Więc znajdą się osoby lepsze, być może we wszystkim, być może tylko w kilku dziedzinach. Pewne jednak jest, że nie powinniśmy przyzwyczajać się do tego, jak dobrze wypadamy na tle grupy, bo szybko wszystko może się pozmieniać, a my niepotrzebnie będziemy wymuszać na sobie powrót na straconą pozycję.

Jeśli pozwolisz, żeby Cię wykorzystano, zostaniesz wykorzystany

W szkole nie wszyscy twoi przyjaciele będą serdeczni czy szczerzy w swoich intencjach. Znasz powiedzenie “jeśli jesteś w czymś dobry, nigdy nie rób tego za darmo”? To samo tyczy się szkoły średnie. Jeśli jesteś w czymś dobry, nie pozwalaj się wykorzystywać na tym tle, zwłaszcza jeśli zdarza się to nagminnie. Jeśli pozwolisz innym, by za darmo korzystali z twojej pracy, będą to robić bez oporów i będą oczekiwać, że z czasem będziesz robić dla nich więcej. Jeśli zdecydujesz się bronić albo odmówisz, zostaniesz wykluczony/na z grupy lub otwarcie wyśmiany/na.

Poświęcenie jest niezbędne, aby odnieść sukces

Alby odnosić sukcesy w szkole, na przykład mieć dobre oceny, należy zrezygnować z czegoś innego, na przykład ze spotkań ze znajomymi, żeby móc poświęcić czas na naukę. To bardzo ważna lekcja, trzeba zacisnąć zęby i wziąć się w garść, aby odnieść należny nam sukces. Poświęcenie jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku ważnych projektów, które wymagają cierpliwości. Jeśli stać Cię na to podczas nauki, jest duża szansa, że w swoim życiu zawodowy również będziesz gotowy dać z siebie wszystko, aby pokazać innym, ile jesteś wart.

Dodaj komentarz

scroll to top