Czy czekają nas złote lata w polskiej siatkówce?

histografy.pl_-1.jpg

Rok 2022 był bardzo bogaty, jeśli chodzi o sukcesy zarówno polskich siatkarzy, a także siatkarek. Srebrny medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i ćwierćfinał tej samej imprezy u kobiet rozgrywanych w Polsce i Holandii po świetnym meczu z późniejszymi złotymi medalistkami. 

Zmiany trenerów poskutkowały

Zarówno w reprezentacji męskiej, jak i żeńskiej doszło przed tymi turniejami do zmian na stanowiskach trenerskich. U panów mamy Nikolę Grbicia, dawniej wielkiego rozgrywającego, zaś u kobiet Stefano Lavarini. Doszło tym samym do pewnych rewolucji kadrowych, gdyż pożegnano starszych stażem reprezentantów, jednak wyniki pokazały, że jest to krok w dobrą stronę, gdyż zdolnej młodzieży u nas nie brakuje. Pokazał to zwłaszcza turniej pań, chociaż wynik w tym przypadku jest czymś ponad stan, gdyż wyniki Ligi Narodów, a później spotkań towarzyskich nie napawały optymizmem. Bardzo istotna rola w tym przypadku kapitan Joanny Wołosz, która trzymała drużynę, a do tego kilka wyróżniających się postaci, zwłaszcza już teraz gwiazdy światowej siatkówki Magdaleny Stysiak. U panów liderem pod nieobecność Wilfriedo Leona był Bartosz Kurek do spółki z Kamilem Semeniukiem.

Nadzieja na Igrzyska Olimpijskie

Jak to bywa w przypadku polskiej siatkówki, w ostatnich latach skład budowany jest na okres czterech lat, gdyż tą imprezą docelową są Igrzyska Olimpijskie, w tym przypadku w 2024 roku w Paryżu. Jak w przypadku mężczyzn problemów z kwalifikacją być nie powinno tak już o sam sukces tak, bo poprzednie imprezy to maksimum ćwierćfinał. Panie mają nieco trudniejszą drogę, głównie przez pozycję w rankingu, ale zdążyły udowodnić swój potencjał, toteż szanse na awans robią się coraz większe. Warto wspomnieć, że zabrakło na tym turnieju Malwiny Smarzek, a to zdecydowanie wartość dodana dla tej drużyny.

Zarówno w przypadku reprezentacji męskiej, jak i żeńskiej mamy do czynienia z drużyną bardzo młodą, która otoczona jest kilkoma doświadczonymi gwiazdami. Już niedługo do kadry zaczną pukać kolejne talenty, które już teraz pokazują się na turniejach do lat 20 czy też 21, gdzie dochodzą daleko na Mistrzostwach Europy czy Świata. Polacy nie tak dawno zostali wicemistrzami Europy, przegrywając w finale z Włochami. Widać, że ostatni rok, może 2 to totalna dominacja tych dwóch nacji, jeśli chodzi o panów, bowiem hierarchia u pań jest nieco inna.  Taka sytuacja na pewno napawa optymizmem, bo to pokazuje, że stan polskiej siatkówki jest bardzo dobry, a może być tylko lepszy głównie ze względu na bardzo dobrą grę kobiet i utrzymanie wysokiego poziomu ze strony mężczyzn, którzy nadal dzierżą numer 1 w rankingu FIVB. 

Czy czekają nas złote lata w polskiej siatkówce? Przez wzgląd na poprawę wyników w turnieju pań wydaje się, że nareszcie możemy mieć pociechę w turniejach obu płci. Mamy masę utalentowanych zawodników i zawodniczek, którzy bardzo szybko ugruntowują swoją pozycję w silnej polskiej lidze, ewentualnie wyjeżdżając chętnie do klubów włoskich. Wydaje się więc, że o ten sport w najbliższych latach martwić się nie mamy potrzeby.

Sportowe artykuły znajdziesz również na stronie: businesswomanlife.pl.

W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.

Betfan to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę BetFan sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.betfan.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2018 R. NR PS4.6831.3.2018

Dodaj komentarz

scroll to top