Dbajmy o zęby, zanim będzie za późno!

dentysta-1.jpg

Media propagują młodość, piękną sylwetkę, nienaganny wygląd. Jesteśmy wręcz bombardowani kreowanym wizerunkiem piękna. Panie i panowie katują się wyniszczającymi dietami i głodówkami, a także wydają ostatnie środki finansowe na zabiegi medycyny estetycznej, żeby zrównać się z wmawianym wszystkim ideałem piękna, a zapominają, że tak naprawdę ono jest w nas. To jacy jesteśmy, co czynimy, to prawdziwe piękno. Zapominamy również, że piękno kryje się w naszym uśmiechu. Dziwnym zbiegiem okoliczności boimy się dentysty, omijamy gabinet stomatologiczny, aż w końcu jest za późno i zwykłe borowanie nie pomoże.

Najważniejsza jest profilaktyka

Pierwszym i podstawowym aspektem w dbaniu o higienę jamy ustnej jest technika szczotkowania i dobór szczoteczki do zębów i dziąseł. Wielu z nas zapomina, że tak ważne jest mycie zębów zarówno rano i wieczorem. Stomatolodzy zalecają mycie zębów także po każdym posiłku lub wypiciu napojów słodzonych. Zęby powinno się szczotkować krótkimi ruchami szczoteczką ustawioną prostopadle do linii dziąseł. Myjemy powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne. Nie zapominamy o umyciu dziąseł ani o języku. To właśnie w tych miejscach zbiera się duża ilość bakterii. Ważnym etapem mycia zębów jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Warto w tym celu zaopatrzyć się w nić dentystyczną. Rozkładające się resztki jedzenia pomiędzy zębami zaczynają gnić, a to powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej świeżości, możesz stosować płyn do płukania ust, który pozwoli, na zniwelowanie bakterii w jamie ustnej.

Do profilaktyki dbania o zęby powinniśmy zaliczyć systematyczne wizyty u stomatologa. Przegląd raz w roku, to wymagane minimum, żeby mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym uzębieniem. Powinni o to zadbać szczególnie dorośli pacjenci, którzy mają już zęby stałe.

Dieta a zdrowie jamy ustnej

Prawidłowe odżywianie ma duży wpływ na zdrowie jamy ustnej i kondycje naszych zębów. Ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości minerałów i składników odżywczych, które będą miały wpływ na odporność jamy ustnej i zdrowe zęby. Zminimalizowanie spożycia węglowodanów, głównie cukrów i skrobi, powoduje, że na płytce nazębnej nie powstają szkodliwe kwasy. Zamiast węglowodanów prostych warto spożywać surowe warzywa, sery i jogurty naturalne. Unikajmy także kawy, mocnej herbaty, tytoniu, a także czerwonego wina, które mogą powodować długotrwałe przebarwienia na zębach.

Bielsze zęby w domu i w gabinecie stomatologa

Jeżeli stosujemy takie używki, jak kawa czy herbata, z czasem nasze zęby będą stawały się coraz bardzie żółte. Na szczęście z przebarwieniami możemy sobie radzić zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie stomatologicznym. W domu możemy na jakiś czas odstawić spożywanie trunków powodujących zmianę koloru i w tym samym czasie stosować specjalistyczne pasty wybielające. W sklepach jest bardzo duża oferta produktów do wybielania, od aktywnego proszku węglowego, przez pasty wybielające, po specjalne nakładki emitujące światło do wybielania.

Jeżeli nie chcemy ryzykować osłabienia zębów, warto udać się do stomatologa, który dokładnie oczyści zęby z wszelkich osadów, co już daje zadowalające efekty lub podda je profesjonalnemu zabiegowi wybielania. W zależności od kondycji zębów i ich stanu początkowego należy dobrać odpowiednią metodę.

Gdy nie ma odwrotu

Jeżeli nieodpowiednio dbaliśmy o zęby lub ich stan: zgryz, kolor kości, ogólny wygląd, nie są na takim poziomie, który nas zadowala pomimo zastosowania wielu zabiegów stomatologicznych, to z pomocą przyjdzie nam chirurgia stomatologiczna, a mianowicie implantologia. Polega ona na umiejscowieniu implantu w kości, który następnie, jest zwieńczany koroną lub mostem. Przy zabiegach dotyczących wszczepieniu implantu, części protetycznej związanej z doborem i umiejscowieniem korony lub mostu musimy liczyć się ze sporymi kosztami, dlatego, jeżeli nasz portfel nie jest gotowy na taki wydatek, warto przeciwdziałać i stosować profilaktykę. Leczenie zębów zarówno w ramach implantologii, jak i tradycyjne leczenie ubytków i próchnicy z roku na rok jest coraz droższe.

Dodaj komentarz

scroll to top