Jak zbudować kondycję?

kondycja.jpg

Z powodu pandemii wielu z nas przestawiło się w mocno siedzący tryb życia. W efekcie nasza kondycja mocno się osłabiła. W jaki sposób zbudować ją na nowo? Czy jest to trudne zadanie?

Zacznij się ruszać

Na początek rzecz absolutnie podstawowa. Musisz zacząć po prostu więcej się ruszać. Nie chodzi nawet o konkretne ćwiczenia czy uprawianie sportu. Po zakupy idź na piechotę, wyjdź po pracy na spacer, w weekend wyciągnij z piwnicy rower i zrób przejedź na nim przynajmniej parę kilometrów.

Tak naprawdę bardzo dużo może nam dać zwykłe poruszanie się. Niektórzy boją się, że będą musieli niezwykle ciężko ćwiczyć, aby przestać przybierać na wadze. Tymczasem na samym początku zastanówmy się nad tym, jak wygląda nasz przeciętny dzień. Jeśli ponad dziesięć godzin spędzamy siedząc, a kolejnych osiem leżąc, to oczywistym jest, że będziemy w kiepskiej formie. Dlatego na samym początku zacznijmy od drobnych rzeczy, takich jak właśnie zwiększenie ruchu. Spacer zamiast samochodu może zmienić naprawdę wiele!

Zmień dietę

Jeśli czujemy się ostatnio gorzej, jesteśmy ociężali i ospali, zastanówmy się nad tym, czy nie jest to związane z naszą dietą. Wielu Polaków je jedynie przetworzoną żywność, w dodatku często jedzą jedynie w pośpiechu. Do tego piją dużo napojów gazowanych i nie odmawiają sobie regularnego picia alkoholu. Do tego palenie, stres w pracy, ciągły pośpiech, takie rzeczy mogą nas mocno wyniszczać.

Postarajmy się więc zbilansować naszą dietę. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób to zrobić, skorzystajmy z pomocy dietetyka. Zmiana nawyków żywieniowych może zmienić naprawdę wiele. Oczywiście efektów nie dostrzeżemy z dnia na dzień, jednak wcale nie będziemy musieli na nie bardzo długo czekać. Większą ilość energii powinniśmy zauważyć już po dwóch tygodniach. Wówczas będzie też nam łatwiej się ruszać i ćwiczyć, ponieważ będziemy czuć się zauważalnie lepiej.

Małymi krokami do celu

Pamiętaj, że nikt nie oczekuje od Ciebie, że nagle będziesz wytrwanym sportowcem. Zastanów się natomiast nad tym, czy jest jakiś sport, którego uprawianie mogłoby dać Ci radość. Jeśli tak, zobacz, czy w Twojej okolicy jest klub czy drużyna, do której mógłbyś się zapisać. Niektórzy lubią ćwiczyć z kimś, ponieważ jest to dla nich dodatkowa motywacja.

Nie zrażaj się też niepowodzeniami. To oczywiste, że jeśli nie ruszałeś się w ostatnim czasie zbyt wiele, to teraz nagle nie uzyskasz dobrych wyników. Daj sobie czas, bądź konsekwentny, a rezultaty z czasem przyjdą. Poza tym miej zawsze w głowie myśl, że robisz to dla samego siebie.

Jeśli nie chcesz nigdzie się zapisywać, pomyśl nad bieganiem lub pływaniem. Będziesz niezależny, będziesz mógł ćwiczyć, gdy tylko będziesz mieć na to ochotę. A jeśli już wkręcisz się w sport i będziesz potrzebować dodatkowych emocji, pomyśl nad bukmacherką. Najskuteczniejsze typy bukmacherskie – gdzie ich szukać? Oczywiście pamiętaj, że jest to hazard, a w Polsce grać można jedynie u legalnie zarejestrowanych bukmacherów.

W każdym razie uzyskanie lepszej kondycji wymaga głównie naszego samozaparcia. Spróbuj i bądź wytrwały, a powinno być dobrze!

Dodaj komentarz

scroll to top