Lifestyle
Niezwykłe właściwości naparu z mięty pieprzowej
Mięta pieprzowa to chyba najpopularniejsza z mięt. Nasze babcie jeszcze pewnie z rozkoszą parzą sobie kilka gałązek świeżej mięty zerwanej z doniczki lub z pola. Większość z nas się pewnie wtedy przygląda i może nawet doceni piękny zapach czy walory smakowe takiego naparu. Jednak, na wzmiankę o tym jak bardzo pomoże nam taka herbatka na problemy zdrowotne pewnie tylko kiwamy głową z powątpiewaniem.
A to jest błąd, bo mięta pieprzowa posiada wiele właściwości pozytywnie działających na nasz organizm, w dodatku naturalnie i nieinwazyjnie.
Ratunek dla układu trawiennego
Najczęściej słyszymy, że mięte powinniśmy wypić, jeśli coś nam dolega z wątrobą lub żołądkiem. Co dokładniej jednak daje napar z mięty pieprzowej?
Pobudza działanie wątroby i żołądka, dzięki czemu zwiększana jest produkcja soku żołądkowego i żółci. W konsekwencji efektywniej i szybciej możemy strawić posiłki, zwłaszcza te ciężkostrawne.
Mięta pomaga również na rozkurczenie mięśni gładkich układu pokarmowego. Co to oznacza? Że jeśli mamy kłopoty ze wzdęciami to picie herbatki miętowej pomoże nam się ich pozbyć.
Mięta to również pewne rozwiązanie dla osób na diecie. Szklaneczka naparu może zaspokoić nasze łaknienie i zastąpić wysokokaloryczną przekąskę w postaci batonika lub czekolady. Skutecznie więc pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy.
Nawodnienie organizmu
Wiele dolegliwości organizmu wynika ze słabego nawodnienia. Nasz organizm w dużej części składa się z wody i wody potrzebuje, aby poprawnie działać. Nie każdy jednak znosi picie butelki czystej wody dziennie, a wody kupne smakowe zawierają dużą ilość cukru.
Dobrym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu jest więc mięta. Wypicie dwóch szklaneczek naparu dziennie zapewni nam około 400 ml czystej wody dla organizmu. Brakującą resztę możemy uzupełnić wodą do której włożymy listki mięty, która doda wody smaku razem z owocami – cytryną, maliną lub arbuzem. Taka woda smakowa własnej roboty nawodni o wiele lepiej od kupnej, będzie miała lepszy smak i właściwości odżywcze.
Na zszargane nerwy
Działanie mięty możemy porównać do melisy. Skutecznie uspokaja, rozluźnia mięśnie, łagodzi stany napięcia. Herbatka mięty po pracy, czy wieczorem przed snem pomoże nam się wyciszyć i zapewni głęboki, spokojny sen.
Wybicie takiego gorącego naparu jest wręcz zbawienne dla osób nerwowych, czy mających problemy z zasypianiem.
Pasta do zębów, gumy do żucia, cukierki… Co je łączy?
Smak miętowy oczywiście. Ile razy myłeś zęby i czułeś nieco chemiczny smak mięty? Albo brałeś gumę do żucia lub cukierki miętowe bo czułeś swój nieświeży oddech, a nie chciałeś wyjść źle na spotkaniu.
No właśnie. Wszystkie te produkty działały na nieświeży oddech, bo zawierały przynajmniej śladowe ilości mięty. A pomyśl, gdybyś wypił herbatę z mięty?
Działanie byłoby o wiele lepsze, a i smak bardziej prawdziwy.
-
Zakupy1 rok ago
Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?
-
Mama i dziecko4 lata ago
5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła średnia
-
Biznes i prawo3 lata ago
Licencja transportowa w pigułce.
-
Biznes i prawo2 lata ago
Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?
-
Biznes i prawo3 lata ago
Współwłasność mieszkania – czym jest? Z czym się wiąże?
-
Biznes i prawo4 lata ago
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – jak działa?
-
Finanse4 lata ago
Czym jest efekt latte i dlaczego ekonomiści go lubią
-
Praca i nauka4 lata ago
Co jest naprawdę ważne w procesie uczenia się?
You must be logged in to post a comment Login