Connect with us

Finanse

Nowoczesne portfele sprzętowe. W jaki sposób z nich korzystać?

Published

on

Portfel sprzętowy jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut. To klasyczny cold wallet, w którym środki pozostają w środowisku offline i nie mogą stać się celem ataku cyberprzestępców. Jednocześnie, nowoczesne portfele sprzętowe gwarantują dużą funkcjonalność, pozwalając na swobodne i szybkie płatności. Czym charakteryzują się takie urządzenia? W jaki sposób możemy wykorzystać ich możliwości?

Portfele sprzętowe dostępne na rynku

Uznaje się, że pierwszym portfelem sprzętowym był Trezor One stworzony przez firmę SatoshiLabs w 2013 roku. Na przestrzeni lat powstało wiele urządzeń, ale tylko dwie firmy zdobyły globalną popularność. Są nimi właśnie SatoshiLabs z Trezorem oraz Ledger. Wybór ogranicza się tak naprawdę to jednego z czterech modeli. Starsza generacja to Trezor One i Ledger Nano S. Nowocześniejsze wersje to Ledger Nano X oraz Trezor Model T. Wszystkie z wymienionych modeli można kupić w sklepach internetowych zajmujących się oficjalną dystrybucją.

Pierwszy kontakt z portfelem sprzętowym

Przed nami konfiguracja zakupionego sprzętu. Instrukcja krok po kroku będzie nas przeprowadzać przez kolejne etapy. Bardzo istotnym krokiem jest zapisanie na kartce 12 lub 24 losowych wyrazów, które wyświetli nam urządzenie. Jest to seed, czyli kopia zapasowa, która pozwala na odtworzenie portfela w innym miejscu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jest zapomnimy kodu PIN, zgubimy urządzenie lub zostanie ono zniszczone, będzie to jedyny na sposób na odzyskanie dostępu.

Przy pierwszej konfiguracji, portfel pozostaje podłączone do komputera, tableta lub smartfona. Wybrane urządzenie musi posiadać dostęp do Internetu. Ściągnięte zostanie aktualne oprogramowanie, a także aplikacja, która pozwoli na zarządzanie portfelem sprzętowym. Przy konfiguracji użytkownik ustawia również kod PIN. To klucz, bez którego nie będzie możliwa żadna operacja. Cały proces pierwszej konfiguracji zajmuje ok. pół godziny. Teraz wystarczy zainstalować interesujące nas aplikacje do przechowywania kryptowalut i wpłacić środki na adres portfela.

Połączenie portfela z urządzeniem online

Kryptowaluty zdeponowane na portfelu sprzętowym pozostają w środowisku offline. Brak dostępu do Internetu to najlepsza ochrona przed cyberprzestępcami. Portfel sprzętowy oferuje jednak pełną funkcjonalność w codziennym życiu. Urządzenie w każdej chwili można podłączyć do komputera lub smartfona, aby wykonać przelew środków lub zapłacić za codzienne zakupy lub usług. To jedyny moment, w którym środki znajdują się w środowisku online. Możemy być jednak spokojni, ten moment jest zbyt krótki, aby narażał nasze kryptowaluty na niebezpieczeństwo.

Portfele Trezor łączą się z innym urządzeniem z pomocą kabla USB. Podobnie działają zresztą portfele Ledger, ale nowy model Nano X został wyposażony także w bezprzewodową łączność Bluetooth. Portfele sprzętowe są niewielkie, dzięki czemu, można je schować do kieszeni i mieć przy sobie w każdej sytuacji. Twórcy dbają również o staranne wykonanie, dzięki czemu, ewentualny upadek na ziemie na pewno nie zaszkodzi urządzeniu. Ponadto, zarówno Ledger, jak również Trezor, mają w swojej ofercie dodatkowe etui na portfel sprzętowy.

Jak realizować płatności z portfela sprzętowego?

To bardzo proste zadanie, które przypomina realizowanie zwykłego przelewu bankowego. Wystarczy podłączyć urządzenie oraz uruchomić program menagera. Następnie wpisujemy PIN i możemy przejść do zarządzania kryptowalutami. Wybieramy interesującą nas walutę cyfrową, wpisujemy ilość, a następnie adres portfela odbiorcy. Ponadto, coraz większa liczba platform finansowych obsługuje przelewy w popularnych kryptowalutach. Taką możliwość oferuje nam chociażby PayU. To znacznie ułatwia płacenie za zakupy oraz usługi, także w punktach stacjonarnych.

Możemy zakładać, że w nadchodzących latach pojawią się portfele sprzętowe wyposażone w moduł zbliżeniowy. Dzięki temu, pojawi się możliwość płacenia kryptowalutami na takiej samej zasadzie, jak kartą płatniczą. Taką możliwość daje chociażby karta płatnicza Coinbase. Wcześniej, taką funkcję posiadała karta Revolut. Podczas transakcji, wybrana kryptowaluta jest przeliczana na docelową walutę, dzięki czemu, odbiorca otrzymuje tradycyjne pieniądze. To wszystko sprawia, że korzystanie z kryptowalut staje się coraz wygodniejsze.

Gdzie można zakupić portfele sprzętowe?

Portfele Ledger i Trezor możemy zamówić z oficjalnych stron internetowych producentów. Ponadto, dostępne są sklepy online, będące oficjalnym dystrybutorem urządzenia w danym kraju. Użytkownicy z Polski mają zatem możliwość wygodnego kupienia portfela za złotówki, bez kosztów dostawy. Musimy jedynie pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: zawsze sprawdzajmy źródło, z którego kupujemy portfel, a ponadto, unikajmy kupowania używanego sprzętu. Takie portfele mogą być zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem.

Na jakie wydatki muszą przygotować się osoby, które chcą zakupić nowe portfele sprzętowe. W przypadku starszych modeli Trezor One oraz Ledger Nano S jest to ok. 200 PLN. Znacznie więcej zapłacimy natomiast za nowoczesne urządzenia. Zakup Ledgera Nano X to wydatek rzędu 500 PLN. Najdroższy jest natomiast Trezor model T, który kosztuje obecnie ok. 800 PLN.

Jakie korzyści oferują portfele sprzętowe?

Zakup portfela sprzętowego wiąże się ze sporym wydatkiem. Czy opłaca się go ponieść? Tak, jeśli często korzystasz z kryptowalut lub inwestujesz duże sumy, portfel sprzętowy to niekwestionowany lider jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jest również bardzo funkcjonalny, dzięki czemu, nie przeszkodzi w realizowaniu codziennych płatności.

Portfele sprzętowe są na bieżąco aktualizowane i obsługują kilkaset różnych kryptowalut, dzięki czemu, wszystkie aktywa można umieścić w jednym miejscu. Wygodny seed pozwala natomiast odtworzyć portfel w innym miejscu, co stanowi dobrą wiadomość dla osób, które zapragną kupić nowszy model portfela. W przyszłości, płatności kryptowalutami z poziomu portfela sprzętowego mogą stać się równie popularne i powszechne, co płatność telefonem.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

NAJNOWSZE

Budownictwo2 miesiące ago

Rękawice robocze – elektroizolacyjne

Każdy typ rękawic roboczych jest produkowany w określonym celu. Tym celem jest ochrona osoby, która będzie z nich korzystać podczas...

Zdrowie2 miesiące ago

Skóra bez trądziku? Czy to w ogóle możliwe?

Trądzik jest chorobą skóry, która charakteryzuje się pojawieniem się na skórze wykwitów, takich jak krostki, pryszcze i grudki. Może występować...

Lifestyle4 miesiące ago

Reklamowe gry plażowe

Jeśli jesteś właścicielem firmy, to z pewnością chciałbyś zwiększyć liczbę klientów. Możesz to zrobić za pomocą reklam. Ale jakie techniki...

Zakupy4 miesiące ago

Żaluzje drewniane w Twoim domu – postaw na klasyczną elegancję!

Dobór odpowiednich żaluzji jest bez dwóch zdań jedną z ważniejszych decyzji w procesie aranżowania wnętrza. Oprócz oczywistej roli, ograniczającej dostęp...

Lifestyle5 miesięcy ago

Czy czekają nas złote lata w polskiej siatkówce?

Rok 2022 był bardzo bogaty, jeśli chodzi o sukcesy zarówno polskich siatkarzy, a także siatkarek. Srebrny medal mistrzostw świata rozgrywanych...

Lifestyle5 miesięcy ago

Czas zbilżającego się mundialu – czy gospodarze zaskoczą kibiców?

Nietypowy zimowy Mundial zbliża się wielkimi krokami. Reprezentacje szykują się do wyjazdu do Kataru, a kibice zastanawiają się kto tym...

Zdrowie5 miesięcy ago

Strialys krem na rozstępy. Efekty Cie zaskoczą!

Krem na rozstępy to wyspecjalizowany produkt, który zawiera starannie skomponowane składniki aktywne, najczęściej pochodzenia roślinnego. Dzięki temu wpływa na skórę...

Trending