Praca i nauka
Pięć przykazań efektywnej pracy zdalnej
Możliwość pracy z własnego domu przez wielu z nas odbierana jest jako dodatkowy benefit ze strony pracodawcy. Tymczasem, zorganizowana osoba powinna pamiętać, iż praca z własnego miejsca zamieszkania wiąże się zarówno z szansą efektywniejszego wykorzystania własnego czasu, jak i sporymi pokusami. Sprawdźmy, co wpływa na dobre wykonywanie powierzonych nam zadań w domu. Oto 5 przykazań efektywnej pracy na home office.
Zaczynaj punktualnie
Wielu z nas wydaje się, że skoro w domu jesteśmy równocześnie „sterem, żeglarzem i okrętem”, to bezproblemowo poradzimy sobie ze zleconymi zadaniami i zapanujemy nad czasem. Stąd pokusa rozpoczęcia pracy nieco później, dłuższego śniadania czy wręcz dużo później ustawionego budzika. To duży błąd. Często bowiem brakuje nam zewnętrznej kontroli – tej, której zapewnia szef czy rytm intensywnej pracy koleżanek i kolegów. A stąd prosta droga do zaległości. Zatem po pierwsze – rozpoczynamy zawodowy dzień w domu nie później niż w biurze.
Zjedz obiad
… i pamiętaj o regularnych przerwach. Dom to miejsce wypoczynku i czasu spędzanego z rodziną. Gdy stanie się naszym stanowiskiem pracy, tracimy miejsce, do którego po pracy moglibyśmy uciec. Stąd tak łatwo zapomnieć o przerwach i oderwaniu się na chwilę od obowiązków. Zaplanuj więc dzień tak, by nie zabrakło czasu na obiad i pięciominutowe przerwy co godzinę. Pamiętaj, że zmienia się tylko miejsce, a nie czas twojej pracy. Zachowaj dystans i harmonię.
Wybierz dobry dzień na home office
Jeśli tylko masz możliwość rozplanowania swojej pracy w cyklu tygodniowym, wybierz na pracę z domu taki dzień, kiedy możesz uniknąć spotkań i bieżących, drobniejszych obowiązków. Własny dom sprawdzi się doskonale przy bardziej strategicznej, koncepcyjnej czy analitycznej pracy. Skorzystasz wówczas z faktu, iż nikt ci nie przeszkadza i nie gonią cię kolejne spotkania. Postaraj się zatem tak rozplanować obowiązki, by na dzień pracy z domu pozostawić właśnie te zadania, które wymagają ciszy i skupienia, przy minimum interakcji z innymi osobami.
Usiądź na balkonie
Przebywając w biurze, naszą kreatywność często ogranicza to samo od miesięcy otoczenie i fizyczne miejsce pracy. W domu jest inaczej. Możesz spróbować usiąść na balkonie, w pokoju dzieci czy w ogródku. Nowe, zmienione nieco miejsce pozytywnie wpłynie nie tylko na twój nastrój, ale i odświeży twój umysł, co jest szczególnie ważne przy koncepcyjnej pracy. Otwarte okno, zieleń na zewnątrz – nic tak nie pomaga w naładowaniu się pozytywną energią.
Zadzwoń do przyjaciela
Zachowanie ciągłego skupienia przy przebywaniu przez 8 godzin w jednym miejscu jest praktycznie niemożliwe. Zwyczajnie może zabraknąć nam interakcji i codziennej rozmowy z ludźmi. Skorzystaj więc z okazji, gdy brakuje ci danych i informacji. Skoro czegoś nie wiesz, nie zawahaj się zadzwonić do przyjaciela. Tak, zadzwonić – a nie wysyłać maila. Usłyszenie czyjegoś głosu może być doskonałym przerywnikiem ciszy i monotonii całego dnia. Jesteśmy ludźmi, potrzebujemy współpracy. Nie zapominajmy o tym również wtedy, gdy siedzimy przez kilka godzin zamknięci w czterech ścianach.
-
Zakupy1 rok ago
Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?
-
Mama i dziecko4 lata ago
5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła średnia
-
Biznes i prawo4 lata ago
Licencja transportowa w pigułce.
-
Biznes i prawo2 lata ago
Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?
-
Biznes i prawo4 lata ago
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – jak działa?
-
Biznes i prawo3 lata ago
Współwłasność mieszkania – czym jest? Z czym się wiąże?
-
Zdrowie2 lata ago
Strialys krem na rozstępy. Efekty Cie zaskoczą!
-
Finanse4 lata ago
Czym jest efekt latte i dlaczego ekonomiści go lubią
You must be logged in to post a comment Login