Przygotowanie do sezonu rowerowego

rower-03.jpg

Początek wiosny jest idealnym momentem na to, aby wsiąść na rower i zażyć trochę ruchu. Rower to jeden z lepszych środków transportu, dzięki któremu nie tylko zadbamy o aktywność fizyczną, czyli o swoje zdrowie, ale jednocześnie unikniemy stania w korkach ulicznych. Oczywiście przed rozpoczęciem sezonu rowerowego bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie jednośladu.

Jak zadbać o swój rower?

Trzeba pamiętać, że rower powinien być przechowywany w suchym i ciepłym miejscu, inaczej doprowadzenie go do porządku może okazać się dość problematyczne. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po wyjęciu roweru z garażu czy piwnicy jest jego dokładnie umycie, wyczyszczenie zębatek i łańcucha, a także jego nasmarowanie, aby jazda była komfortowa i płynna. Łańcuch można czyścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, następnie konieczne będzie smarowanie łańcucha, najlepiej za pomocą oleju specjalnie przeznaczonego do łańcucha rowerowego. Nie  decydujmy się na półśrodki, pamiętajmy, że oliwa z oliwek czy wszelkiego rodzaju oleje do pił łańcuchowych, łańcuchów motocyklowych itp., nie będą dobrze spełniać swojej funkcji. Warto nasmarować również inne elementy roweru, między innymi mechanizm przerzutek, hamulców czy manetki. Przed wyruszeniem w podróż bardzo ważne jest także sprawdzenie ciśnienia w oponach, stanu klocków hamulcowych, warto przyjrzeć się również obręczom kół, być może będą wymagały centrowania. Na koniec należy dokręcić wszystkie śruby i można ruszać w drogę.

Kiedy warto oddać rower do serwisu?

Sprawny rower to nie tylko kwestia przyjemnego użytkowania, ale również naszego bezpieczeństwa. Mimo, że wiele drobnych napraw rower można przeprowadzić samodzielnie, to jeżeli nie mamy na to czasu lub nie posiadam takich zdolności manualnych, serwis rowerowy Warszawa bez wątpienia będzie doskonałym rozwiązaniem. Niektóre części oraz podzespoły będą wymagać regularnych przeglądów i wymian, których nie będziemy w stanie przeprowadzić na własną rękę. To dlatego tak ważne jest to, aby raz na jakiś czas udać się do serwisu rowerowego, gdzie specjaliści zaopiekują się naszym jednośladem i przygotują go odpowiednio do sezonu. Jeżeli chodzi o serwis rowerowy w Warszawie, warto wziąć pod uwagę firmę Antymateria, która projektuje, kompletuje i montuje rowery ręcznie, zajmuje się także serwisowaniem, również rowerów pochodzących od innych producentów.

Sprawy rower to przyjemność z jazdy, dlatego bardzo ważne jest to, aby odpowiednie przygotować go na nowy sezon. Oczywiście oprócz sprawnego roweru, należy zadbać również o własną kondycję fizyczną, szczególnie jak poza sezonem nasza aktywność fizyczna jest ograniczona.

Dodaj komentarz

scroll to top