Biznes i prawo
Współwłasność mieszkania – czym jest? Z czym się wiąże?
Współwłasność mieszkania nie jest rzadką sytuacją. Niewątpliwie daje ona współwłaścicielom pewne profity, ale też może być dosyć problematyczna. Zwłaszcza wtedy, kiedy osoby, którym przypadła w udziale mają odmienne pomysły na zarządzanie nią. Na szczęście istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu, jak np. skup mieszkań. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest współwłasność mieszkania i jakie mają prawa współwłaściciele.
Współwłasność – rodzaje, ogólna charakterystyka
Współwłasność mieszkania ma miejsce wtedy, gdy należy ono do kilku osób jednocześnie – co najmniej dwóch. Może ona powstać np. na drodze dziedziczenia, rozwodu czy zostać zakupiona. W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje współwłasności – w częściach ułamkowych, oraz łączna.
W przypadku drugiej z nich w czasie jej trwania współwłaściciele nie mogą samodzielnie rozporządzać swoim prawem, będzie to np. wspólność małżeńska. Natomiast, jeżeli chodzi o współwłasność w częściach ułamkowych, to w tym przypadku każdy współwłaściciel może dowolnie rozporządzać swoim udziałem. W praktyce oznacza to, że może sprzedać swój udział w nieruchomości w dowolnej chwili, np. do skupu mieszkań.
Jakie prawa ma współwłaściciel nieruchomości?
Współwłasność nieruchomości jest specyficznym rodzajem posiadania. Choć żaden ze współwłaścicieli nie ma wyłącznego prawa do nieruchomości, to jednocześnie każdy z nich jest uprawniony do korzystania z niej. Może także w dowolnym momencie sprzedać swoje udziały, np. innej osobie, inwestorowi, czy też do skupu mieszkań.
W czasie trwania współwłasności wszelkie dobra i przychody z mieszkania przypadają odpowiednio do wielkości udziałów. Oczywiście na tych samych zasadach współwłaściciele będą zobowiązani do dzielenia wszelkich opłat oraz poniesionych wydatków.
O współwłasności nieruchomości mówimy wtedy, gdy prawo do jej własności przysługuje, co najmniej dwóm osobom. Zdarza się jednak, że współwłaścicieli jest dużo więcej, a szybkie porozumienie między nimi z różnych względów nie jest możliwe. Taką współwłasność można wówczas znieść poprzez odpowiednią umowę zawartą przed notariuszem lub na drodze sądowej. Można także próbować sprzedaży licytacyjnej. Jednak takie działania są zazwyczaj bardzo kłopotliwe i potrafią trwać latami. Dlatego pomocne mogą być tu skupy mieszkań, które świadczą usługi w tym zakresie.
Możemy też spróbować sprzedaży współwłasności nieruchomości na wolnym rynku. Jest ona jednak zazwyczaj bardzo kłopotliwa, ponieważ mało kto chciałby nabywać nieruchomość, którą przyjdzie dzielić mu z innymi właścicielami. Poza tym posiadanie nieruchomości we współwłasności w praktyce generuje spore problemy. Zazwyczaj osoby prywatne nabywają mieszkania i działki po to, by móc z nich samodzielnie korzystać.
Dobra wiadomość jest taka, że swoją częścią nieruchomości można dysponować dowolnie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być np. skup mieszkań, jak https://www.kupujemym.pl. Sprzedaż posiadanej części nieruchomości może odbyć się nawet bez informowania o tym fakcie pozostałych współwłaścicieli. Skupy mieszkań działają szybko i sprawnie, dlatego też jest to jedno z najlepszych rozwiązań w takich okolicznościach.
-
Zakupy2 lata ago
Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?
-
Zdrowie2 lata ago
Strialys krem na rozstępy. Efekty Cie zaskoczą!
-
Biznes i prawo2 lata ago
Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?
-
Biznes i prawo4 lata ago
Licencja transportowa w pigułce.
-
Mama i dziecko4 lata ago
5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła średnia
-
Biznes i prawo4 lata ago
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – jak działa?
-
Mama i dziecko2 lata ago
Wsparcie psychologiczne dla dzieci i matek w Polsce: Przegląd instytucji, organizacji i możliwości pomocy
-
Finanse4 lata ago
Czym jest efekt latte i dlaczego ekonomiści go lubią
You must be logged in to post a comment Login