Wybieramy nowy laptop

nowy-laptop.jpg

Laptop w dzisiejszych czasach stał się niezbędnym przedmiotem codziennego użytku. Co jakiś czas nasz sprzęt musimy wymienić i wtedy zastanawiamy się jakie wybrać miejsce na zakupy oraz jaki sprzęt nabyć.

Gdzie na zakupy?

Jeśli chcemy kupić nowego laptopa to udajemy się do typowego sklepu o profilu informatycznym albo do sieciowego sklepu ze sprzętem AGD i RTV. Dobrą alternatywną są także zakupy w Internecie. Wiele osób łączy ze sobą te dwie formy i sprzęt najpierw ogląda na wystawie w sklepie a zakup później dokonywany jest w Internecie, zwykle po korzystniejszych cenach.

Co zrobić gdy nie mamy wiedzy na temat laptopów?

Gdy nie czujemy się mocni w obszarze IT możemy poprosić o pomoc w zakupie kogoś znajomego, poradzić się sprzedawcy albo spróbować samodzielnie zdobyć podstawy wiedzy. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o laptopach możemy skorzystać z Internetu. Warto przeczytać kilka aktualnych poradników na temat kupowania laptopów albo obejrzeć film instruktażowy na YouTube. Ponadto wskazane jest by prześledzić opinie konsumentów na temat poszczególnych egzemplarzy laptopów oraz sprawdzić jak wyglądają one w rankingach.

Określenie swoich potrzeb i preferencji

Zanim udamy się na zakupy powinniśmy zastanowić się co w ogóle chcemy kupić. Ważne jest przeznaczenie naszego laptopa. Chodzi o to, czy ma on nam służyć tylko do oglądania stron internetowych, czy chcemy grać w zaawansowane gry albo obrabiać grafikę. Należy też zastanowić się czy zależy nam na mobilności bo wtedy najlepszy będzie mały laptop albo laptop 2 w 1.

Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

Dla wydajności komputera i komfortu pracy szczególnie ważne będą: rodzaj procesora, ilość pamięci RAM oraz rodzaj dysku i jego pojemności. To właśnie te parametry znacząco wpływają także na cenę produktu i tutaj generalnie sprawdza się zasada, że za lepsze parametry trzeba więcej zapłacić. Przy zakupie warto też sprawdzić parametry wyświetlacza a więc jego rozdzielczość i rodzaj powłoki. Zdecydowanie najlepiej pracuje się na wyświetlaczach matowych. Dla wielu użytkowników bardzo istotne będą także funkcje komunikacyjne dlatego należy sprawdzić czy laptop posiada bluetooth, kartę sieciową oraz rodzaj Wi-Fi.

Obecnie w większości laptopów nie spotkamy już napędu optycznego ale warto mieć wbudowany czytnik kart. Należy też przyjrzeć się baterii, szczególnie jeśli zależy nam na długim czasie pracy w tym trybie poza domem. Dla wielu użytkowników istotne są także funkcje wizualne dlatego przed zakupem internetowym warto obejrzeć towar w sklepie. Obudowy są najczęściej czarne ale zdarzają się także srebrne, złote czy czerwone. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest klawiatura numeryczna i taka występuje najczęściej w droższych i większych laptopach. Mając na uwadze wygodę użytkowania należy także sprawdzić ilość, rodzaj i rozmieszczenie wejść USB oraz HDMI.

Dodaj komentarz

scroll to top