Żaluzje drewniane w Twoim domu – postaw na klasyczną elegancję!

zaluzje-drewniane-33.jpg

Dobór odpowiednich żaluzji jest bez dwóch zdań jedną z ważniejszych decyzji w procesie aranżowania wnętrza. Oprócz oczywistej roli, ograniczającej dostęp światła dziennego i ciepła do pomieszczenia, zapewniają domownikom intymną atmosferę i nadają okiennicom niepowtarzalny wygląd. Coraz więcej osób decyduje się na zakup żaluzji drewnianych, głównie ze względu na ich niepowtarzalne walory estetyczne oraz praktyczność. Czy warto w nie zainwestować? Jakie są zalety posiadania żaluzji drewnianych?

Rodzaje żaluzji drewnianych

Najpopularniejsze surowce, z których produkuje się żaluzje drewniane, to drewno lipowe, bukowe, sosnowe, dębowe oraz bambus. Lamele mogą być wykonane z litego drewna, bądź z mieszanek różnych gatunków, zależnie od preferencji klienta.
Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje szerokości lameli: 25 mm, 50 mm lub 70 mm.

Na rynku dostępne są również żaluzje drewniane dzień-noc, zwane inaczej roletami dzień-noc, gdyż pomimo standardowej budowy żaluzji, pełnią funkcje charakterystyczne dla typowych rolet.

Zalety żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane to przede wszystkim ciekawa aranżacja wnętrz w stylu orientalnym. Naturalne drewno prezentuje się kosztownie i elegancko. Możliwy jest wybór kolorystyki drewna poprzez mieszanie różnych gatunków drzew, by jak najlepiej dopasować żaluzje do okiennicy lub koloru ścian. Ponadto modele bambusowe są mniej podatne na działanie wilgoci niż modele drewniane.

Kolejną zaletą jest mechanizm zmiany kąta nachylenia lameli, który umożliwia precyzyjną kontrolę nad osłoną okna. Zaledwie jednym ruchem można zmienić pozycję lameli względem siebie i dostosować ilość światła, jaka ma wpadać do wnętrza pomieszczenia przez powstałe szczeliny. Nie ma konieczności (tak jak w przypadku rolet) odsłaniać całego okna.

Zmiana kąta nachylenia lameli pozwala na osłonięcie wnętrza przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, np. podczas wschodu lub zachodu słońca, jak również zapewnia wolniejsze nagrzewanie się pomieszczeń poprzez odbijanie promieni UV. Ze wszystkich osłon okiennic żaluzje stanowią najlepszą formę ochrony przed zbyt wysokimi temperaturami i nagrzewaniem, dzięki czemu zapewniają komfort podczas upalnych, letnich dni.

Do jakich aranżacji pasują żaluzje drewniane?

Ze względu na swoją uniwersalność i prostotę żaluzje drewniane pasują do wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Naturalne drewno najlepiej prezentuje się w salonie oraz kuchni, którym nadaje szlachetnego i klasycznego wyglądu. Żaluzje bambusowe rewelacyjnie sprawdzą się we wnętrzach boho i rustykalnych.

Nie zaleca się montowania żaluzji drewnianych w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, tj. łazienka, gdyż cechuje je wysoka nasiąkliwość i podatność na uszkodzenia pod wpływem wilgoci (przebarwienia, pękanie, wybrzuszenia). Można temu jednak zapobiec poprzez wybieranie drewna o wysokiej, sprawdzonej jakości, impregnowanie go polecanymi preparatami oraz częste osuszanie lameli za pomocą ściereczki.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz

scroll to top