Lifestyle
Zamek w Tarnowskich Górach – piękny zabytek na Górnym Śląsku
Zamek w Tarnowskich Górach cieszy się dużą popularnością wśród miłośników historii. Zabytek miejski zlokalizowany na terenie Tarnowskich Gór, może poszczycić się bogatą historią oraz ciekawą architekturą. Pomimo tego, że obiekt był wielokrotnie przebudowywany, do dziś wzbudza bardzo dużą ciekawość, będąc owiany tajemnicą i wieloma niedopowiedzianymi historiami. Przyjrzyjmy się ciekawemu zabytkowi na mapie Górnego Śląska z bliska. Zaczynamy!
Garść historii zamku
W 1575 roku zamek został wybudowany przez margrabiego Jerzego Fryderyka Hohenzollerna. Obiekt pełnił funkcję miejskiej rezydencji. Zamek od samego początku stał się jedną z najważniejszych wizytówek miasta. Jego wizerunek znajdował się na wielu pocztówkach, w tym jednej ze słynnych widokówek z 1700 roku, autorstwa Knödela. Na przełomie wieków, na zamku przebywało wiele ważnych osobistości, m.in.: królowa Eleonora Habsburżanka, hrabia Henckel von Donnersmarck i inni.
Od 1800 roku zamek stał się rezydencją Augusta Carla Friedricha von Boscamp- Lasopolskiego. W związku z tym obiekt stał się pierwszą siedzibą tarnogórskiej loży masońskiej.
Najważniejsze informacje dotyczące zamku
Dawny zamek zlokalizowany jest w tarnogórskiej dzielnicy Śródmieście- Centrum. Obiekt cechuje się prostokątnym rzutem. W dawnych czasach można było podziwiać czworoboczną wieżę, której niestety nie udało zachować się do dnia dzisiejszego. Od strony wschodniej, na jej miejscu, dobudowane zostało nowe skrzydło. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Akwarela z 1766 roku z widokiem miasta Tarnowskie Góry, rysuję zamek jako obiekt, które składa się z dwóch budynków, bądź jednego z dwoma szczytami. Plany miasta z 1797 roku oraz 1810 roku wskazują zaś, że zamek szlachecki był obiektem o kształcie litery „L”. Niepewnie jest także położenie pierwotnej wieży zamku. Być może wyrastała z klatki schodowej zamku. Pewne jest natomiast, że warownia została przebudowana w XIX wieku i wtedy zburzono charakterystyczną wieżę. Nastąpiło także rozbudowanie obiektu od południowego zachodu, zmieniając bryłę zamku z litery „L” , na prostokąt.
Dziś szlachecki zamek swoim wizerunkiem przypomina atrakcyjną, wolnostojącą kamienicę. W pierwotnym zamyśle zamek posiadał spadzisty dach, wieże oraz wysoką konstrukcję. Dziś upodobnił się niezwykle do innych obiektów mieszkalnych miasta. To, jak zamek wyglądał w całość przed przebudową, pozostaje wielką tajemnicą. Najstarsza część zamku pozwala na podziwianie grubych murów oraz trzech, zachowanych w doskonałej kondycji sklepionych piwnic. Jednymi z najciekawszych form architektonicznych, które możemy podziwiać w zamku, są sklepienia kolebkowe, kolebkowe lunety czy filary wspierające arkady krużganka sklepionego żaglasto. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że podwórze zamku ogrodzone jest oryginalną konstrukcją. Mury posiadają jedynie nowoczesną, dorobioną bramę wjazdową.
Zamek w Tarnowskich Górach w dzisiejszych czasach
W obecnych czasach zamek w Tarnowskich Górach stał się obiektem mieszkalnym. Od 2 kwietnia 2020 domu obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Pomimo tego, że budynek położony w centrum miasta, na pierwszym rzut oka nie przypomina zamków z baśni i legend, po zajrzeniu w piwniczne okienka można dostrzec stare, kamienne mury. Odwiedzając śląskie miasto, warto więc przejść się obok starego, szlacheckiego zamku, bądź poprosić jednego z mieszkańców o możliwość odwiedzenia piwnic czy klatki schodowej. To wielowiekowa tradycja, której nie można przeoczyć.
Artykuł został przygotowany przez portal informacyjny o Sztolni Czarnego Pstrąga – zabytkowej kopalni z Tarnowskich Gór.
-
Zakupy1 rok ago
Do jakiej głębokości można nurkować bez dekompresji?
-
Mama i dziecko4 lata ago
5 życiowych lekcji, które daje Ci szkoła średnia
-
Biznes i prawo3 lata ago
Licencja transportowa w pigułce.
-
Biznes i prawo2 lata ago
Czym różni się prawo karne w poszczególnych państwach świata?
-
Biznes i prawo3 lata ago
Współwłasność mieszkania – czym jest? Z czym się wiąże?
-
Biznes i prawo4 lata ago
Warunkowe umorzenie postępowania karnego – jak działa?
-
Finanse4 lata ago
Czym jest efekt latte i dlaczego ekonomiści go lubią
-
Praca i nauka4 lata ago
Co jest naprawdę ważne w procesie uczenia się?
You must be logged in to post a comment Login