Zero waste. Te wskazówki pomogą Ci dobrze zacząć życie bez śmieci.

zero-waste.jpg

Zero waste coraz szybciej zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, w końcu to bardzo pożyteczny i pozwalający sporo oszczędzić ruch. Zero waste to filozofia życiowa, według której ograniczymy wytwarzanie śmieci do absolutnego minimum. Dzięki temu dążymy do jak najmocniejszego odciążenia planety i przyczynienia się w jak największym stopniu do ratowania jej.

Jak to zwykle bywa, najtrudniejsze są początki. Dzięki kilku zasadom, które dla Ciebie zebrałam, będziesz wiedział, jak powoli zacząć wdrażać zero waste do swojego życia. Jeśli będziesz postępować według tych wskazówek, znaczenie łatwiej będzie Ci w przyszłości, jeśli zdecydujesz się na całkowite zrezygnowanie ze śmieci.

Przerzuć się na produkty sezonowe

Produkty sezonowe mają bardzo ważną zaletę: są tanie. A do tego ogólnodostępne. Produkty sezonowe to najczęściej warzywa i owoce, które występują w danym sezonie najliczniej. Dzięki temu ich cena jest mała, a do tego dostarczą Ci wszystkich potrzebnych w sezonie witamin i wystarczającą ilość energii.

Spróbuj naprawiać rzeczy

To bardzo ważne, gdy chcemy ograniczyć ilość naszych odpadów. Utarło się już, że jak coś się psuje, to to wyrzucamy i kupujemy nowe. Nie jest to podejście najlepsze dla naszej planety. Samodzielna naprawa używanych przez nas przedmiotów sprawi, że nie będziemy niepotrzebnie gromadzić rzeczy, które już mamy. Możesz np. zaszywać dziury w dobrych jakościowo ubraniach albo spróbować sklepić zbite kubki.

Kupuj od miejscowych sprzedawców

To nie jest oczywisty punkt. Przede wszystkim miejscowi twórcy i sprzedawcy dostarczają nam produkty na miejsce, dzięki czemu maksymalnie ograniczamy ślad węglowy. Jest to również wspieranie regionalnych biznesów, co sprzyja rozwojowi miejscowej gospodarki. Dodatkowo mamy pewność, z jakiego źródła pozyskujemy towary, którymi jesteśmy zainteresowani.

Noś ze sobą swoje własne opakowania

Na zakupach często korzystamy z foliówek, chociażby do pakowania owoców czy warzyw. Jeśli na zakupy będziemy zabierać własne pojemniki wielorazowego użytku, pomożemy naszej planecie odetchnąć od nadmiaru plastiku. Dodatkowo w ten sposób lepiej zabezpieczymy kupioną przez nas żywność. Jeśli często spontanicznie robisz zakupy, zostaw w samochodzie zestaw takich pojemników. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod ręką w razie potrzeby.

Załóż swój mały ogródek

Dzięki domowemu ogródkowi warzywnemu lub z przyprawami będziesz miał pewność co do pochodzenia konsumowanych przez Ciebie produktów. Dodatkowo nie będziesz zużywał plastiku do ich transportu i pakowania. Dzięki temu będziesz również wyposażony w elegancki ozdobnik kuchni i do tego praktyczny. Możesz później rozdawać nadmiar wyhodowanych przez Ciebie produktów znajomym i w ten sposób ograniczyć plastik, który oni musieliby zużyć.

Dodaj komentarz

scroll to top